Lakówka ametystowa ma wyjątkowy liliowy kolor, który kontrastuje ze ściółką leśną i opadłymi liśćmi. Wilgotne owocniki mają intensywnie fioletowe ubarwienie. Wysuszone nabierają białej barwy, natomiast po przekrojeniu miąższ nie zmienia koloru.
Ten pospolity gatunek można spotkać nie tylko w lasach liściastych i mieszanych, ale także w borach. Zazwyczaj rośnie na ściółce, ale można go zaobserwować także na rozkładającym się drewnie.
Lakówka ametystowa jest to gatunek jadalny. Często występuje w skupiskach, dzięki temu łatwo zebrać w krótkim czasie pokaźną ilość tych wyjątkowych grzybów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lakówka ametystowa lubi stanowiska bogate w amoniak i inne związki azotu, przez co może wyrastać na dawnych grobach i cmentarzach. Grzyb ten może pomóc śledczym w odnalezieniu ciał poszukiwanych osób, gdyż często występuje tam, gdzie znajdują się ludzkie szczątki.
Pojawienie się w fioletowego grzyba w konkretnym miejscu może sugerować śledczym, że pod ziemią mogą kryć się ludzkie zwłoki.
Pracownicy Lasów Państwowych informują, że lakówka ametystowa nie posiada wyjątkowych walorów smakowych, głównie dekoracyjne. Młode owocniki można marynować w occie. Dzięki swojej unikalnej barwie z pewnością można zaskoczyć gości wyjątkowym daniem z lakówką ametystową.