Na nietypowe zwierzę natknął się 47-letni Ricky Greenhow, wędkarz ze Szkocji. Podczas swojego ostatniego wyjścia na ryby złapał niezwykłego, niebieskiego homara. Jak powiedział rybak stacji telewizyjnej BBC Scotland, kiedy go zobaczył, musiał się uszczypnąć, ponieważ nie wierzył, że dzieje się to naprawdę.
Jeden homar na dwa miliony
Naukowcy mówią, że w naturze żyje bardzo mało podobnych skorupiaków. Szanse na zobaczenie takiego homara to dwa miliony do jednego. 47-letni wędkarz powiedział, że łowił ryby w Aberdeen, odkąd był nastolatkiem i było to jego pierwsze takie odkrycie. Powiedział, że odda homara do akwarium lub wrzuci go z powrotem do morza.
Niebieskie homary są tak ubarwione z powodu nieprawidłowości genetycznej, która powoduje, że produkują więcej określonego białka niż inne. Niestety dla posiadacza tak charakterystycznego i pięknego pancerza życie nie jest łatwe. W swoim naturalnym środowisku dużo częściej niebieski homar pada ofiarą drapieżników, gdyż jest zbyt widoczny i sprawia mu to problemy z ukryciem się.
"Szkoda byłoby włożyć go do garnka"
Nigdy wcześniej takiego nie widziałem, a wędkuję od 14. roku życia - powiedział 47-letni wędkarz.
Jak przyznał, normalny homar tej wielkości – około 1,5 kg – byłby wart około 25 funtów (130 złotych). Mężczyzna dodał jednak, że nie chodzi tu o pieniądze, ponieważ takie nietypowe skorupiaki powinny żyć dalej.
Zadzwonię do Macduff Aquarium, żeby sprawdzić, czy chcieliby go przygarnąć. Jeśli nie, oddam go z powrotem. Jest tak rzadki, że szkoda byłoby włożyć go do garnka - podkreśla rybak.
Błękitne homary nie są jedynymi rzadkimi okazami tych skorupiaków. Jeszcze rzadziej występują żółte, a nawet albinosy — homary kryształowe.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.