Jak czytamy na stronie Lasów Państwowych na Facebooku, miejsce zamieszkania opisanego ptaka stanowi trzcinowisko. Nie jest to przypadkowy wybór – ponieważ upierzenie ptaka przypomina trzcinę, może skutecznie uchronić siebie i potomstwo przed ewentualnym atakiem drapieżników.
Przeczytaj także: Gdańsk. Łabędzie w opresji. Wezwano policję
Ptak, którego całym światem jest trzcinowisko, a jedynym życiowym celem – pozostać w ukryciu. To mistrz kamuflażu – sam przypomina trzcinę – podkreśla przedstawiciel Lasów Państwowych na Facebooku.
Ptasi mistrz kamuflażu. Lasy Państwowe publikują niezwykłe zdjęcie
Tajemniczy mieszkaniec polskich lasów to ptak o oryginalnej nazwie bąk. Wzięła się ona od odgłosu, jaki wydaje samiec w trakcie okresu godowego – buczenia.
Przeczytaj także: Zostało ich tylko 160 szt. Kilka z nich "przejęło" jej dom. Przegoniły właścicielkę
Imię bąka wzięło się od godowego buczenia samców. Monotonne jak świat, w którym żyją, ale mocne i magnetyzujące, niesie się na odległość nawet pięciu kilometrów – podaje przedstawiciel Lasów Państwowych (Facebook).
Ponieważ zalane wodą trzcinowiska są bogate w pożywienie bąka, praktycznie nie pojawia on się w innych częściach lasu. Gdy ptak dostrzega, że jest obserwowany, zastyga w różnych pozach do czasu, aż intruz się oddali.
Przeczytaj także: Inwazja w Australii. Mieszkańcy miasteczka mają związane ręce
Na wszelki wypadek porusza się bardzo wolno. Przybiera przy tym najdziwniejsze pozy. Przystaje i nieruchomieje niemal po każdym kroku, jakby się zastanawiał, czy dobrze zrobił – czytamy na stronie Lasów Państwowych (Facebook).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.