Ośmiu mężczyzn – byłych dziecięcych niewolników - wszczęło postępowanie prawne przeciwko największym światowym producentom czekolady. Oskarżają korporacje o wykorzystywanie "tysięcy" dzieci do niewolniczej pracy na farmach kakaowych w Zachodniej Afryce.
Pozwane zostały firmy Nestlé, Cargill, Barry Callebaut, Mars, Olam, Hershey i Mondelēz. Proces w Waszyngtonie wszczęła firma International Rights Advocates, w imieniu ośmiu byłych niewolników. Powodowie twierdzą, że byli zmuszani do nieodpłatnej pracy na plantacjach kakao w jednym z krajów Afryki Zachodniej.
Niewolnicza praca dzieci na farmach kakao
Mężczyźni domagają się od korporacji odszkodowania za pracę przymusową i dalszego zadośćuczynienia za bezpodstawne wzbogacenie się, niedbały nadzór i celowe dręczenie emocjonalne.
Jest to pierwszy taki pozew zbiorowy przeciwko przemysłowi kakaowemu w sądzie amerykańskim. Powołując się na badania przeprowadzone między innymi przez Departament Stanu USA, Międzynarodową Organizację Pracy i Unicef, dokumenty sądowe zarzucają, że doświadczenia powodów znajdują odzwierciedlenie w doświadczeniach tysięcy innych wykorzystywanych nieletnich.
Wybrzeże Kości Słoniowej wytwarza około 45 proc. globalnej podaży kakao, podstawowego składnika czekolady. Produkcja kakao w Afryce Zachodniej jest od dawna związana z łamaniem praw człowieka, strukturalnym ubóstwem, niskimi płacami i pracą dzieci.
Głównym zarzutem jest to, że producenci "świadomie czerpali korzyści" z nielegalnej pracy dzieci. W pozwie firmom zarzuca się również, że aktywnie wprowadzają w błąd opinię publiczną, w związku obietnicą z 2001 roku "stopniowego wycofywania" pracy dzieci. Pierwotny termin realizacji zobowiązania, podjętego w ramach dobrowolnego Protokołu Harkina-Engela, upłynął w 2005 r. World Cocoa Foundation obecnie dąży do osiągnięcia celu do 2025 r.
W pozwie wszystkich ośmiu powodów opisuje, że zostali zwerbowani w Mali w drodze oszustwa, a następnie przemyceni przez granicę do farm kakaowych na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Tam byli zmuszani do pracy - często przez kilka lat lub dłużej - bez wynagrodzenia, bez dokumentów i bez wiedzy gdzie się znajdują i jak wrócić do rodziny.
Takie nadużycia wobec dzieci są nie tylko moralnie odrażające, ale stanowią "katastrofę humanitarną", ponieważ przyczyniają się do ciągłego ubóstwa na Wybrzeżu Kości Słoniowej - stwierdzają dokumenty sądowe
Nestlé skomentowało pozew:
Praca dzieci jest nie do przyjęcia i jest sprzeczna ze wszystkim, za czym się opowiadamy. Nestlé ma wyraźne zasady przeciwko temu i jest niezachwiane w dążeniu do zakończenia tego procederu. Pozostajemy zaangażowani w zwalczanie pracy dzieci w łańcuchu dostaw kakao i zajmowanie się jej pierwotnymi przyczynami, w ramach planu Nestlé Cocoa i poprzez inne wspólne wysiłki - cytuje The Guardian.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.