Zgłoszenie o ugryzieniu nastolatki przez psa, opoczyńska policja otrzymała 16 maja o godzinie 15:40. Jak wstępnie ustalili policjanci, dziewczynka przechodziła drogą obok niezamkniętej posesji, z której nagle wybiegł pies i ugryzł ją w nogę. Niestety, jak się okazało, zwierzę nie było zaszczepione przeciwko wściekliźnie.
Czytaj także: Ludzie gromadzą się przy drzewie. "To objawienie"
Właściciel został ukarany mandatami karnymi za niezachowanie należytych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia oraz brak obowiązkowych szczepień zwierzęcia. Dodatkowo informacja o tym, że pies był niezaszczepiony trafiła do Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa jak widzimy może doprowadzić do wyrządzenia szkody innej osobie. W zależności od skutków właściciel psa musi liczyć się z mniej lub bardziej surową odpowiedzialnością karną - przypomina opr. asp.sztab. Barbara Stępień z łódzkiej policji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Często, szczególnie w terenach wiejskich, można zauważyć psy, które luźno biegają. Tym samym stwarzają zagrożenie w ruchu drogowym, wyrządzają szkody w mieniu, a przede wszystkim mogą zaatakować inne osoby lub zwierzęta.
Pamiętajmy, że sygnały o bezpańskich wałęsających się psach można przekazać policjantom za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa lub dzielnicowemu obsługującemu dany rejon służbowy - przypomina policjantka.
Przypominamy, że: Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, oraz Kodeks Wykroczeń, nakładają na właściciela czworonogów obowiązek należytej kontroli swojego psa, podczas przebywania zwierzęcia w miejscach ogólnodostępnych.
Właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga jak mu się tylko podoba. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:
Art. 77 mówi o tym, że kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany
Dodatkowo warto wiedzieć, że kto nie kontroluje zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 5 tys. zł albo karze nagany.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.