W opublikowanym w czwartek w "Scientific Reports" artykule naukowcy donoszą o odkryciu pierwszej na świecie krocionogi o ponad tysiącu odnóży, znalezionej głęboko w australijskiej kopalni. W rzeczywistości stworzenie ma aż 1306 nóg – więcej niż jakiekolwiek inne zwierzę – i należy do nowego gatunku, który nazwano Persefona Eumillipes.
Czytaj także: Odkrycie na Marsie. Ogromne pokłady pod warstwą pyłu
Naukowcy odkryli nowy gatunek
Wraz z kolegami Paul Marek z Virginia Tech w Blacksburgu odkrył stonogę około 60 metrów pod ziemią w otworze wiertniczym, stworzonym w celu poszukiwania minerałów na obszarze górniczym we Wschodniej Prowincji Goldfields w Australii.
Naukowcy zmierzyli czterech przedstawicieli tego nowego gatunku. Przy szerokości do 0,95 mm i do 95,7 mm długości, bezokie stworzenie ma długie, nitkowate ciało składające się z maksymalnie 330 segmentów, krótkie odnóża i stożkowatą głowę z czułkami.
Poprzednim rekordzistą z największą liczbą odnóży był kalifornijski gatunek krocionogi, Illacme plenipes, zgłoszony w 2012 roku. Samice mają do 750 odnóży, deklasując samców, których maksymalna liczba odnóży wynosi "tylko" 562, jak ujawnili wówczas naukowcy.
Marek i jego współpracownicy sugerują, że duża liczba segmentów i nóg, które wyewoluowały u obu gatunków, może pozwolić im na generowanie sił pchających, które umożliwiają im poruszanie się przez wąskie otwory w siedliskach glebowych, w których żyją.
Zdaniem naukowców ich odkrycie podkreśla bioróżnorodność w prowincji Goldfields. Aby zminimalizować wpływ wydobycia w tym rejonie na E. persefona, autorzy badania zalecają podjęcie wysiłków na rzecz ochrony jej podziemnego siedliska.
Z Goldfelds wydobywa się dużą ilość australijskiego złota, niklu i innych minerałów, a intensywne wydobycie odkrywkowe odbywa się na tym obszarze od ponad wieku. Poszukiwania minerałów obejmują sondowanie pod ziemią za pomocą milionów otworów wiertniczych, z których wytworzono rdzenie do analizy pierwiastkowej w regionie - Marek poinformował w raporcie z badania.