"Moja żona i moja teściowa" to figura dwuznaczna wymyślona przez Williama E. Hilla w 1915 r. Jest jedną z najsłynniejszych iluzji optycznych na świecie.
Można na niej dostrzec albo odwróconą tyłem młodą kobietę, albo profil starszej kobiety, patrzącej w lewą stronę. Zdaniem naukowców to, którą kobietę zobaczymy jako pierwszą, zależy od naszego wieku.
Dwaj profesorowie psychologii z Flinders University w Australii przeprowadzili badanie. Wzięły w nim udział 393 osoby w wieku od 18 do 68 lat. Średnia wieku wyniosła 32 lata.
Uczestnikom pokazywano przez pół sekundy obraz "Moja żona i moja teściowa", po czym poproszono ich o opisanie postaci, którą zauważyli jako pierwszą. Większość badanych stwierdziła, że najpierw zobaczyła sylwetkę młodszej kobiety. Zdaniem naukowców było to spowodowane faktem, że większość osób była w młodym wieku
Czytaj także: "Anioł stróż" czuwał nad nienarodzonym dzieckiem. Pani Aneta pokazała niezwykłe zdjęcie USG
Żona czy teściowa? Zaskakująca teza naukowców
Gdy naukowcy podzielili ankietowaną grupę na 10 proc. najstarszych i 10 proc. najmłodszych, odkryli, że starsi zazwyczaj najpierw widzą "teściową", a młodsi "żonę". Na tej podstawie autorzy badania wysnuli tezę, że nasz wiek wpływa na to, co zauważamy na grafice jako pierwsze.
Jeśli zastanawiasz się, gdzie ukryły się obie kobiety, podpowiadamy, że nos starszej postaci to jednocześnie żuchwa młodszej. Oko "teściowej" jest uchem "żony", a usta są naszyjnikiem.
Zobacz także: Jak zbudowano Stonehenge? Jedna z największych zagadek z przeszłości
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.