O wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku poinformowały Polskie Radio i Telewizja Polska, nadając o godz. 6:00 przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
Czytaj także: Kiedyś był człowiekiem Tuska. Tak teraz go nazywa
Kierując się potrzebą zapewnienia wzmożonej ochrony podstawowych interesów państwa i obywateli, w celu stworzenia warunków skutecznej ochrony spokoju, ładu i porządku publicznego oraz przywrócenia naruszonej dyscypliny społecznej a także mając na względzie możliwości sprawnego funkcjonowania władzy i administracji państwowej oraz gospodarki narodowej (...), Rada Państwa wprowadziła stan wojenny - usłyszeli Polacy w pamiętnym komunikacie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Już przed północą wyłączono telefony, rozpoczęły się poszukania i aresztowania działaczy "Solidarności". Wprowadzono godzinę milicyjną, a w wielu zakładach pracy spontanicznie podejmowano strajki. Internowano wówczas ponad 10 tysięcy działaczy związanych z "Solidarnością", a służby PRL zabiły ponad 40 osób.
Czytaj także: "Przeproś Pana Boga". Skandal na lekcji religii
W mediach społecznościowych krąży zdjęcie kartki z kalendarza właśnie z 13 grudnia 1981 roku. - Czarny dzień w historii Polski. Wprowadzono stan wojenny - napisano nad datą.
Jasny cel reżimu
Zdaniem wielu historyków, celem komunistów było zniszczenie wielomilionowego ruchu "Solidarności", który mógł zagrażać władzy PRL. Do miast skierowano oddziały pancerne i zmechanizowane, które rozmieszczono przy najważniejszych węzłach komunikacyjnych, urzędach i innych obiektach strategicznych.
Czytaj także: Radosna nowina u Kurzajewskiego. Rodzina się powiększy
Utworzona przez tzw. Sejm kontraktowy w 1989 roku Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do Zbadania Działalności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych uznała, że spośród 122 niewyjaśnionych przypadków zgonów działaczy opozycji aż 88 miało bezpośredni związek z działalnością MSW.
Stan wojenny został w III RP wyrokiem sądu uznany za nielegalny, a jego realizatorzy zostali uznani za winnych popełnienia zbrodni komunistycznej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.