Na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Borach Tucholskich archeolodzy natrafili na mogiłę niemieckiego żołnierza z czasów II wojny światowej.
Ponadto, podczas ekshumacji odkryto ślady osadnictwa sprzed tysięcy lat. To najstarsze znalezisko tego typu w regionie - podaje Radio ZET.
W trakcie prac badawczych odkryto fragmenty neolitycznych naczyń ceramicznych sprzed 5 tys. lat oraz narzędzia krzemienne, które cofają historię tego miejsca do 9 tys. lat wstecz.
Znaleziska te są najstarszymi śladami ludzkiej obecności w Borach Tucholskich, co potwierdza komunikat Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
W obrębie mogiły odkryto fragmenty neolitycznych naczyń ceramicznych sprzed 5 tys. lat oraz narzędzia krzemienne cofające przeszłość tego miejsca jeszcze dalej na skali czasu aż do 9 tys. lat wstecz, kiedy na obszar dzisiejszych Borów Tucholskich przybywali pierwsi ludzie. Są to najstarsze ślady przeszłości osadnictwa ludzkiego, które do tej pory zostały odkryte w trakcie prac prowadzonych przez Wdecki Park Krajobrazowy - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Niedaleko mogiły znaleziono także kolekcję 27 monet, w tym monety z Cesarstwa Rzymskiego i Bizancjum. Jednym z najciekawszych okazów jest moneta z brązu cesarza Bazylego II. Odkrycia te podkreślają bogatą historię regionu, który już wcześniej zasłynął z odkryć archeologicznych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.