Odkrycia dokonano w listopadzie 2022 roku w kopcu grobowym Tomio Maruyama w Nara na japońskiej wyspie Honsiu. Eksperci zgodnie twierdzą, że bliźniacze znaleziska można sklasyfikować jako skarby narodowe.
Miecz do walki z demonami
Długość miecza wynosi około 260 cm, natomiast szerokość 6 cm. Jego falisty kształt, przypominający węża, pozwala go sklasyfikować jako dakō. Najdłuższy dakō, jaki udało się dotychczas odnaleźć, miał niewiele ponad 100 cm. Przeciętna długość takiego ostrza to z kolei około 80 cm.
Według ekspertów tak duży miecz nie służył do walki, nie był używany w boju. Miał natomiast znaczenie w walce z demonami i złymi duchami. Jego rozmiar miał prawdopodobnie zapewnić większą moc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wykonane z brązu lustro daryu również służyło do odpędzania demonów. Jest w kształcie tarczy i ma wymiary 64 na 31 cm. Z tyłu ma gałkę służącą do trzymania i misternie rzeźbione wzory. Jest to pierwsze tego typu lustro znalezione w Japonii
[Te odkrycia] wskazują, że technologia okresu Kofun (300-710) była bardziej zaawansowana niż sądziliśmy. Są arcydziełami metalurgii tamtych czasów – powiedział dla "Kyodo News" Kosaku Okabayashi, zastępca dyrektora Instytutu Archeologicznego w prefekturze Nara.
Kurhan Tomio Maruyama, jest największy w Japonii. Ma aż 109 m średnicy i należał do wpływowej rodziny. Osoba, która spoczęła z mieczem i lustrem mogła mieć udział zarówno w sprawach wojskowych, jak i religijnych.
Grobowiec jest badany przez archeologów od 2018 roku. Podobne kurhany, ale znacznie mniejsze, znajdują się w całej Japonii. Według LiveScience może być ich nawet 160 tys.