Odkrycia dokonał zespół naukowców kierowany przez Julie Gevorgian ze Scripps Institution of Oceanography w Kalifornii. Badacze, wykorzystując dane satelitarne, zmapowali ponad 19 tys. podwodnych wulkanów. Gevorgian nazwała to odkrycie oszałamiającym i "trudnym do uwierzenia".
Prawie 20 tys. wulkanów
Zwłaszcza, gdy zdajesz sobie sprawę, jak duże są te góry podwodne i że były wcześniej nieznane - powiedziała Gevorgian "Newsweekowi".
Utworzone w wyniku aktywności wulkanicznej góry mają zwykle wysokość od około 3 do 10 kilometrów. Są łatwo wykrywalne przez sonar, ale tylko wtedy, gdy przepływa nad nimi statek. Góry o wysokości mniejszej niż 2 kilometry są trudniejsze do wykrycia i często są pomijane podczas badań.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tym razem naukowcy wykorzystali dane satelitarne, aby wykryć niewielkie nierówności na powierzchni oceanu i zmapować położenie gór podwodnych. Gevorgian i jej współpracownicy zidentyfikowali 19 325 nowych podwodnych wulkanów.
Dodali je do 24 643 podwodnych gór, które skatalogowano wcześniej. W trakcie tego procesu na spis gór z 2011 roku naniesiono pewne poprawki.
Łącznie odkryto 43 454 podmorskich gór. Naukowcy podkreślają, że są to dane, które zebrano z zaledwie 1/4 dna oceanicznego. Przed badaczami wciąż jest wiele pracy, ale nowe metody badania oceanów są coraz bardziej precyzyjne.
Ze względu na wpływ, jaki góry podwodne wywierają na ocean i ekosystemy, są one ważnymi cechami do badania, mapowania i klasyfikowania – pisze Gevorgian w artykule opublikowanym w Earth and Space Science.