Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Niezwykłe odkrycie na Górze Bukowej. "Takie rzeczy nie są spotykane"

63

Sensacyjne odkrycie na Górze Bukowej w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie). Ujawniono tam unikatowe w środkowej Europie dolomitowe megality, krzemienie z epoki schyłkowego paleolitu oraz ciałopalny pochówek.

Niezwykłe odkrycie na Górze Bukowej. "Takie rzeczy nie są spotykane"
W obrębie Bukowej Góry, jednego ze Wzgórz Trzebiesławickich w granicach Dąbrowy Górniczej odkryto rzadko występujące w środkowej Europie dolomitowe megality (PAP, Tomasz Wiktor)

W obrębie Bukowej Góry, jednego ze Wzgórz Trzebiesławickich w granicach Dąbrowy Górniczej odkryto rzadko występujące w środkowej Europie dolomitowe megality, krzemienie z epoki schyłkowego paleolitu i ciałopalny pochówek wstępnie datowany na wczesne średniowiecze.

To odkrycie jest czymś wyjątkowym w Europie Środkowej - takie rzeczy nie są spotykane. Jak sądzą naukowcy, megality są związane z miejscem kultu. Mamy tu też pochówki, co jednak rozwarstwia się w czasie z megalitami - miejsce kultu jest znacznie starsze –przekonuje Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski.

Prace archeologiczne nadzorują leśnicy Lasów Państwowych i Generalny Konserwator Zabytków. Zdaniem śląskiego konserwatora odkrycie megalitów w Dąbrowie Górniczej jest "uniwersalistyczne".

To nie jest odkrycie etniczne; nasza polska kultura jest znacznie młodsza, zaczęła kształtować się na tych ziemiach - według dzisiejszych danych - około 500 roku naszej ery. Jeżeli mamy tu starsze pochówki, to jest to związane z kulturą halsztacką, może łużycką. Dokładnie jeszcze nie wiemy, jak to było i skąd się to wzięło – tłumaczy Łukasz Konarzewski.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica przyznał, że gdy w grudniu ubiegłego roku leśnicy podpisali porozumienie z konserwatorem zabytków nikt się nie spodziewał tak sensacyjnych znalezisk na terenie Nadleśnictwa Siewierz.

To wszystko było zakryte, a teraz ujrzało światło dzienne. To rewelacja na skalę europejską, a może i światową; coś wspaniałego i fantastycznego. Mamy tu znaleziska datowane od 11 tys. lat p.n.e. do VII-VIII wieku n.e. Z całą pewnością mamy tu nakładające się na siebie kultury. To szerokie pole działania dla archeologów – tłumaczy dyr. Kubica.
Zobacz także: Przyspieszone wybory? Kwaśniewski zwraca się do Kaczyńskiego
Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić