Odkrycia dokonano w trakcie 33. lotu helikoptera Ingenuity, który odbył się nie wcześniej niż 567 sol. Pojęcie to stanowi marsjański odpowiednik ziemskiej doby słonecznej. W przeliczeniu na nasz czas, lot śmigłowca NASA miał miejsce po 24 września.
Czytaj także: Seria rozbłysków na Słońcu. NASA pokazała zdjęcie
Tajemniczy obiekt zarejestrowany na Marsie. Przyczepił się do nogi śmigłowca
Na nagraniu z kamery marsjańskiego helikoptera badacze zaobserwowali tajemnicze zjawisko. Na jednej z nóg drona zauważono tajemniczy obiekt przypominający kawałek papieru. Na filmie widać, że po chwili spada on z podwozia drona.
Badacze opisują zarejestrowany na filmie fragment przedmiotu jako "szczątki obcego obiektu" (FOD, z ang. foreign object debris). Rozpoczęto badania mające na celu poznanie jego pochodzenia. Dane telemetryczne z helikoptera nie wskazują na to, aby w wyniku spotkania z tajemniczym obiektem doszło do uszkodzenia statku powietrznego.
Szczątki obcego obiektu niewielkich rozmiarów uchwycono na nagraniu z kamery nawigacyjnej marsjańskiego helikoptera podczas 33. lotu. FOD nie były widoczne na filmie z poprzedniego lotu – podkreślił rzecznik NASA.
Czytaj także: NASA pokazała niesamowite nagranie. Daje do myślenia
Marsjańska misja NASA. Próbki skał mają w przyszłości trafić na Ziemię
Lot marsjańskiego helikoptera Ingenuity trwał zaledwie 55 sekund. W tym czasie maszyna pokonała 111 metrów. Kamera, która uchwyciła tajemniczy obiekt, znajduje się na spodzie drona.
Marsjański helikopter stanowi część misji NASA pod nazwą Mars 2020. Po wylądowaniu łazika Perseverance na powierzchni Marsa 18 lutego 2021 roku, dron został od niego odłączony kilkanaście dni później. Wykonuje samodzielne loty z napędem śmigłowym, a zdjęcia i dane z lotu przesyła do łazika. Ingenuity jest wykorzystywany do wykrywania interesujących obiektów na Marsie i planowaniua najlepszej trasy dla łazika marsjańskiego.
Łazik Perseverance koncentruje się na badaniu marsjańskiego krateru Jezero, gdzie w odległej przeszłości mieściło się jezioro. Podczas misji zbierane są próbki marsjańskich skał, które mają zostać w przyszłości wysłane na Ziemię. Pokonanie drogi powrotnej mierzącej ok. 120 mln km ma zająć łazikowi ponad 3 lata.
Obejrzyj także: Wydmy na Marsie. NASA publikuje niesamowite zdjęcie