Archeolodzy poinformowali o prawdopodobnym odkryciu nowego gatunku dinozaura. Z artykułu zamieszczonego na łamach czasopisma "PeerJ" dowiadujemy się, że czaszkę i szkielet odkryto w trakcie wykopalisk prowadzonych na prywatnym terenie w Kennedy Coulee, w północnej Montanie. Lokiceratops był roślinożercą. Na pysku posiadał dwa imponujące rogi i to właśnie one skojarzyły się badaczom z nordyckim bogiem Lokim.
Badacze porównali ostrza dinozaura do tych, które posiadają między innymi renifery - informuje "Rzeczpospolita", dodając, że w przypadku Lokiceratopsa były one jednak zdecydowanie bardziej okazałe. Archeolodzy, którzy dokonali odkrycia, stwierdzili, że rogi nowo odkrytego gatunku są "największymi i najbardziej ozdobnymi", jakie do tej pory odkryto u dinozaurów.
Paleontolog Mark Loewen w "PeerJ" wskazywał, że coraz bardziej prawdopodobne jest to, że rogi były ozdobą. Miały "wabić partnerów lub zastraszyć rywali tego samego gatunku".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lokiceratops to prawdopodobnie piąty gatunek należący do rodziny Ceratopsów. Z szacunków paleontologów wynika, że żył on 78 milionów lat temu jedynie na obszarze Ameryki Północnej.
Lokiceratops imponował rozmiarami
Choć Lokiceratops wykazuje duże podobieństwo do osobników, jakie do tej pory odnaleziono na obszarze Montany i sąsiedniej kanadyjskiej Alberty, choć wygląda na to, że był od nich nawet o 20 proc. większy.
To jeden z najbardziej ekscytujących dinozaurów, przy którym miałem okazję pracować. Ma jeden z najładniejszych zestawów rogów i kolców wzdłuż krawędzi falbanki. Jest też największym przedstawicielem grupy rogatych dinozaurów. Jeden z największych, jakie kiedykolwiek znaleziono w Ameryce Północnej — przekazał w rozmowie z ABC News dr Joseph Sertich ze Smithsonian Tropical Research Institute.
Duńskie Muzeum Ewolucji, w którym obecnie znajdują się skamieniałe części dinozaura, informuje, że jest to największa czaszka znaleziona do tej pory na Ziemi. Choć część badaczy wskazuje, że być możemy mieć do czynienia nie z nowym gatunkiem, ale z potomkiem Medusaceratopsa, który podlegał ewolucji.