Do niezwykle cennego odkrycia doszło w ostatnich dniach na północy Tadżykistanu. Jak poinformowały lokalne media, w trakcie wykopalisk w wiosce Kansai, archeolodzy zdołali odnaleźć doskonale zachowane szczątki dinozaura, które według naukowców pochodzą sprzed 85 milionów lat.
Jest to kolejne tak wielkie odkrycie w tym miejscu, które w środowisku paleontologicznym uznawane jest za prawdziwą skarbnicę wiedzy. To właśnie w tamtejszym kanionie, pod warstwą osadów z górnej kredy zachowało się wiele cennych szczątków dinozaurów i innych organizmów z tamtego okresu.
Po raz pierwszy na wielką skalę odkrycia dokonał w tym miejscu radziecki paleontolog Anatolij Rożdiestwienski. Wraz ze swoim zespołem w latach 60. wydobył on w wiosce Kansai kilkadziesiąt szkieletów dinozaurów oraz niezliczenie wiele szczątków mniejszych, lecz równie cennych dla badaczy organizmów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niezwykłe odkrycie w Tadżykistanie
Od tego momentu w północnym Tadżykistanie systematycznie prowadzono wykopaliska. Kolejne równie przełomowe co te z lat 60. miały miejsce dwie dekady później kiedy to zespół paleontologów pod przewodnictwem Lewa Niesowa zdołał zidentyfikować w tym miejscu ślady występowania jednych z pierwszych ssaków.
Obecnie pracę w wiosce Kansai prowadzi ekipa Pavla Skuchasa z Uniwersytetu Państwowego w Petersburgu wspierana przez lokalnych badaczy. Celem wykopalisk było jeszcze lepsze poznanie dziejów mniejszych kręgowców na tych terenach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.