Naukowcy zaobserwowali prawie 6 tysięcy ośmiornic na obszarze 2,5 hektara. Wiele ze zwierząt gniazduje na swoich jajach. Ośmiornice znajdują się 3200 metrów pod powierzchnią oceanu i w teorii wcale nie powinno ich tam być.
Naukowcy z Instytutu Badań nad Akwarium w Monterey Bay odkryli ogromną po tym jak wysłali tam robota głębinowego. Przeanalizowali warunki, w jakich żyją ośmiornice M. solidus. Okazuje się, że nie mają wcale źle na oceanicznym dnie.
Portal mashable.com przekazał badania naukowców dotyczące obecności ośmiornic pod wulkanem. Najbardziej prawdopodobna wersja związana jest z obecnością ciepłej wody wulkanicznej, która zachęca zwierzęta do osiadania właśnie w tym miejscu.
Czytaj także: Bohaterski 14-latek uratował ojca. Pobił niedźwiedzia
Samice były rozsiane po źródłach hydrotermalnych. Te emanowały ciepłem, ledwo widocznym na mglistej, połyskującej granicy między zimną otaczającą wodą morską a ciepłym płynem ulatniającym się niczym miraż - w obrazowy sposób przedstawiono w oficjalnym komunikacie naukowym.
W badanym obszarze nie było też problemu z martwymi ośmiornicami. Te zostały szybko wyłapane przez inne gatunki. Zwolnione miejsce zostało błyskawicznie zagospodarowane przez nowe ośmiornice.
Wyniki tych niezwykłych badań opublikowano w prestiżowym czasopiśmie Science Advances.
Czytaj także: To nie żart, sarny szczekają. Sami zobaczcie
Badanie życia głębinowego umożliwia późniejszą eksploatację dna oceanów w poszukiwaniu źródeł surowców energetycznych czy innych minerałów.
Poznanie charakterystyki mieszkania ośmiornic może - jak podają naukowcy - pomóc np. w produkcji leków na wiele nieleczonych dotychczas chorób.