Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Paulina Antoniak | 

Niezwykłe odkrycie pod Kutnem. Na cmentarzysku. "Dowiadujemy się wiele"

0

Na cmentarzysku kultury przeworskiej w Mnichu pod Kutnem (woj. łódzkie), archeolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego dokonali wyjątkowych odkryć. W znaleziskach przeważają ceramiczne popielnice z przepalonymi szczątkami kostnymi. Badania te, pozwalają na głębsze zrozumienie lokalnych zwyczajów pogrzebowych.

Niezwykłe odkrycie pod Kutnem. Na cmentarzysku. "Dowiadujemy się wiele"
Odkrycie pod Kutnem (Getty Images, Emrah Gokcan)

Eksploracje w Mnichu prowadzone są pod nadzorem dr. Wojciecha Rutkowskiego oraz Ireny Podolskiej-Rutkowskiej z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Z badaczami współpracują również studenci z koła naukowego "Antropołowcy", działającego przy Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.

Jak podkreślił dr Rutkowski w rozmowie z Polską Agencją Prasową, stanowisko to ma szczególną wartość: "To niezwykle ciekawe i unikalne stanowisko, przede wszystkim dlatego, że jest niemal nienaruszone".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bursztynowy naszyjnik i nieznany cmentarz. Zaskakujące odkrycie na budowie węzła Ełk Wschód

Nienaruszone przez czas znaleziska

Równie istotnym elementem tego odkrycia jest fakt, że stanowisko archeologiczne znajduje się w lesie, co mogło uchronić je przed zniszczeniem przez działalność rolniczą. Mimo to, badacze muszą mierzyć się z erozją skarpy, która stanowi zagrożenie dla części znalezisk.

Co ciekawe, rzeczy, które zostały umieszczone na grobie wieki temu, nadal tam są. Po odgarnięciu ściółki i zejściu kilka centymetrów w dół natrafiamy na nienaruszone artefakty. Na przykład kubek gliniany, który ktoś postawił na grobie. Jest on co prawda zgnieciony, ale nie był przemieszczany, dzięki temu dowiadujemy się wiele o zwyczajach pogrzebowych sprzed stuleci – opowiadał dr Rutkowski.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Różnorodność pochówków

Zarejestrowane zwyczaje pogrzebowe związane z cmentarzyskiem datowane są na II i III wiek n.e. Archeolodzy odkryli na cmentarzysku dwa typy pochówków.

Na cmentarzysku odkryliśmy dwa rodzaje pochówku. Część ludzkich szczątków kostnych pozostałych po spaleniu na stosie pogrzebowym znajduje się w jamach, a część w popielnicach, czyli urnach pogrzebowych. Oba rodzaje pochówku pochodzą z tego samego okresu i nie jesteśmy w stanie powiedzieć, skąd ta różnorodność na terenie jednego cmentarza. Może miały na to wpływ zwyczaje rodzinne. Przy niektórych grobach znaleźliśmy przedmioty codziennego użytku, być może dary dla zmarłych" - wyjaśnia dr Rutkowski.

Zwyczaje pogrzebowe w Mnichu znacznie różnią się od tych, które wcześniej przypisywano kulturze przeworskiej na tym terenie.

"Odkryliśmy tu zwyczaje, których się na tym terenie nie spodziewaliśmy. Według dotychczasowej wiedzy na tym obszarze występowała kultura przeworska, której przedstawiciele oznaczali swoje groby bruczkami (drobnymi kamieniami). Tutaj mamy sytuację wyjątkową, charakterystyczną raczej dla kultury wielbarskiej, występującej na Pomorzu, czyli kamienne kręgi" – zaznaczył naukowiec z UŁ.

Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Denerwuje cię Danielle Collins? Novak Djoković ma zupełnie inne zdanie
GRU szkoli dywersantów. Tak Rosjanie planują kolejne operacje w Europie
Kontrowersyjna wymiana Birmy z Rosją. To junta wysłała za myśliwce
Fenomenalna Izabela Marcisz. Drugie złoto na Uniwersjadzie w Turynie
Starcie gigantów. Świątek kontra Raducanu w Australian Open
Archeolodzy wprost zaniemówili. Niesamowite odkrycie w Pompejach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić