Przy ul. Wita Stwosza w piwnicach trwają badania archeologiczno-architektoniczne, w związku z przebudową, nadbudową i rozbudową Pałacu Hatzfeldów we Wrocławiu.
Jak informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w piwnicach dawnego pałacu, w części pomieszczeń odkryto bruk o proweniencji nowożytnej. Co ciekawe, bruk stanowiący niejako ówczesną "podłogę" piwnicy, został ułożony poniżej średniowiecznego poziomu piwnicy. Śladów średniowiecznej posadzki jak dotąd nie ujawniono.
Odkryty został także najprawdopodobniej fundament centralnego odkurzacza, który obsługiwał pałac. Widoczne są także częściowe przemurowania niektórych pomieszczeń - informuje DWKZ.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co więcej, poniżej bruku, w dwóch wykopach sondażowych odkryto części pochówków. "Po przeprowadzonej analizie badacze ustalili, że pochówki najprawdopodobniej pochodzą z okresu przedlokacyjnego - XII-XIII wieku, co znajduje swoje potwierdzenie w analogicznych odkryciach w pobliżu pałacu" - przekazał DWKZ.
Warto przypomnieć, że kościół św. Wojciecha, przy którym zlokalizowany był cmentarz, pierwotnie zbudowany został w stylu romańskim (początek XII w.), a w kolejnych wiekach (po m.in. zniszczeniu i licznych przebudowach) uzyskał dzisiejszą formę.
Na dziedzińcu sukcesywnie odsłaniane są piwnice dawnego pałacu. Odkryte relikty architektury, zgodnie z warunkami decyzji DWKZ, będą wkomponowane w projekt budynku.
Czytaj także: Beata Szydło atakuje Lewicę. Chodzi o dwa słowa
Pierwotne zamiary przekształcenia reliktów pałacu w nowoczesną formułę architektoniczną zastąpione zostały wizją respektującą w całości konieczność zachowania istniejących reliktów pałacu wraz z wnętrzami i konserwacją elewacji oraz odtworzenia historycznej bryły w jej oryginalnych gabarytach - przy założeniu możliwości zmiany funkcji obiektu.