W Assam w Indiach, w czterech miejscach, odkryto dziesiątki megalitycznych słojów o wysokości od 1 do 3 metrów. Według współautora badania, Nicholasa Skopala, z Australian National University w Canberze, znalezisko może być pozostałością po nieznanej dotąd cywilizacji.
Pochodzą od nieznanej wcześniej cywilizacji
Do tej pory wydobyto około 65 słojów, ale według Skopala pod ziemią znajduje się ich o wiele więcej. Badacze próbują teraz ustalić jak powstały i jaka cywilizacja ich używała.
Czytaj także: Ma ponad 4,5 tys. lat. Sekret piramidy Cheopsa ujawniony
Niektóre słoje są ozdobne i rzeźbione, a inne zupełnie gładkie. Jak się okazało, w niektórych znajdowała się wcześniej drobna biżuteria i koraliki. Wszystko zostało jednak wyciągnięte przez miejscową ludność. Skopala powiedział, że w wielu rodzinach koraliki wciąż trzymane są jako pamiątki rodowe.
W jednej z wiosek, w których mieszkamy, jedna ze starszych pań pokazała mi trochę biżuterii, która została wyjęta ze słoika – powiedział.
Czytaj także: Egipt. Niezwykła Piramida Łamana udostępniona turystom
Podobne słoje, w nienaruszonym stanie, odkryto w Laosie. W środku znajdowała się biżuteria, ludzkie szczątki oraz drobne przedmioty. Skopala ma nadzieję, że w Indiach również uda się odkryć nieotwarte słoiki z zawartością w środku.
Wczesne szacunki wykazują, że słoje powstały około 400 r.p.n.e. Skopala powiedział jednak, że trudno jest to określić. Obecnie zespół badaczy skupia się na poznaniu dokładnej daty wykonania słojów. Dotychczasowe ustalenia opublikowano w czasopiśmie Asian Archaeology.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.