Szkielety zostały odkryte w 2020 roku w Datong w prowincji Shanxi w północnych Chinach. Podczas prac budowlanych natrafiono na cmentarzysko z ponad 600 szczątkami. Wśród nich znalazła się obejmująca się para.
Naukowcy uważają, że szkielety mają około 1500 lat. Para prawdopodobnie żyła za panowania Północnej dynastii Wei (386 r.- 534 r.). Ich historię opisano w czasopiśmie naukowym "The International Journal of Osteoarchaeology".
Para pochowana w objęciach
Ułożenie szczątków wskazuje na to, że parę łączyła szczególna więź. Kobieta wtulała się w ramię mężczyzny, a on obejmował ją w talii.
Naukowy zastanawiają się teraz, czy para została w taki sposób pochowana, czy śmierć nadeszła kiedy akurat się obejmowali. Qun Zhang, profesor nadzwyczajny w Instytucie Antropologii na Uniwersytecie Xiamen, powiedział, że wyjątkowe ułożenie ciał może mieć związek z wiarą w życie pozagrobowe.
Według niego mężczyzna zmarł jako pierwszy, a kobieta zabiła się, aby móc być pochowana ze swoim ukochanym. Badacze nie wykluczyli jednak innych możliwości np. jednoczesnej śmierci z powodu choroby lub morderstwa.
Kolejnym istotnym szczegółem jest pierścień, który znajdował się na palcu kobiety. Nie ma w nim żadnych kamieni, a wyglądem przypomina współczesną obrączkę. Chociaż naukowcy zauważają, że dawniej nie istniały tradycje wymieniania obrączek, tak w tej sytuacji nie mają wątpliwości, że pierścień był symbolem miłości.
Czytaj także: Niesamowite odkrycie. Wieść z Izraela obiegła świat
Ten wspólny pogrzeb może być bezpośrednim dowodem pełnego przejawu miłości i znaczenia pierścieni w związkach w północnych Chinach w czasie intensywnej wymiany kulturowej i etnicznej - dodał profesor.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.