Skamieniałe szczątki rurkowatych stworzeń znanych jako gangtoucunia aspera odkryto w Chinach już w 2017 roku. Dopiero teraz jednak badaczom udało się przeanalizować znalezione próbki. Artykuł na temat odkrycia opublikowano w periodyku naukowym Proceedings of the Royal Society B.
Myśleli, że to protoplasta pierścienic. Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia
Zdaniem badaczy, odkrycie może stanowić przełom w rozważaniach nad początkami ewolucji ziemskich organizmów. Wcześniej bowiem zakładano, że zwierzęta z rodzaju gangtoucunia należały do pierścienic. Tymczasem współautor badania i wykładowca na Uniwersytecie Oksfordzkim Luke Parry opisuje, że nowe odkrycie przeczy temu założeniu.
Odkryte szczątki mają dobrze zachowane tkanki miękkie. Znalezione zwierzęta miały pierścień macek wokół otworu gębowego oraz podzielone na kilka części jelito. To cechy, które współcześnie można znaleźć wyłącznie u parzydełkowców. Znajdują się wśród nich meduzy, ukwiały i koralowce – podkreśla badacz.
Chiny. Znaleźli szczątki organizmów sprzed 540 mln lat
Naukowcy wskazują, że do odnalezienia dobrze zachowanych szczątków zwierząt z rodzaju gangtoucunia przyczyniły się warunki atmosferyczne. W miejscu dokonania odkrycia mocno ograniczony był dopływ tlenu. Oznacza to, że nie pojawiło się tam wiele bakterii, które w normalnych warunkach rozkładają tkanki miękkie.
Współautorka badania Xiaoya Ma opisuje, że w pobliżu znaleziono także szczątki pierścienic i innych wczesnych organizmów. – Natrafiliśmy również na pozostałości zupełnie nieznanych gatunków. Będziemy kontynuować naszą pracę i donosić światu o kolejnych odkryciach – podkreśla badaczka.
Obejrzyj także: Rzadkie odkrycie w USA. Niezwykłe, co odsłonił niski poziom rzeki