Badacze z projektu "Amazonia Revelada", kierowanego przez prof. Eduardo Nevesa z Uniwersytetu w São Paulo, wykorzystali różnorodne metody, w tym zaawansowaną technologię lidarową opartą na promieniach laserowych, aby zlokalizować tę rozległą osadę. Analiza dawnych przekazów rdzennych mieszkańców również przyczyniła się do jej odnalezienia.
Według ustaleń zespołu Nevesa, portugalska osada znajdowała się nad brzegiem rzeki Guaporé, na terenie dzisiejszej gminy Costa Marques. Archeolodzy przypuszczają, że pełniła ona funkcję wsparcia logistycznego dla transportów złota, które Portugalczycy spławiali z północy rzekami Mamoré i Guaporé. Znalezione kamienne bloki mogły służyć podczas transportu tych cennych ładunków.
"Założona przez Portugalczyków miejscowość – jak przekazała ekipa Nevesa – w całości dziś pokryta jest lasem, co utrudnia prowadzenie badań". Mimo tego naukowcy planują kontynuować prace w gminie Costa Marques, aby ustalić, dlaczego osada została nagle porzucona przez kolonizatorów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niezwykłe odkrycie dla zrozumienia rdzennej ludności Amazonii
Odkrycie to ma duże znaczenie dla zrozumienia interakcji między europejskimi kolonizatorami a rdzenną ludnością Amazonii. Połączenie nowoczesnych technologii z tradycyjnymi metodami badawczymi pozwala na odtworzenie nieznanych dotąd aspektów historii regionu.
Bez wątpienia dalsze badania tego odkrycia mogą wpłynąć także na dalszy rozwój wiedzy o życiu i rozwoju współczesnej cywilizacji. Odkrycie może być również niezwykle istotne dla zainteresowanych krajów w postaci Brazylii i Portugalii.
Czytaj także: Zginął w strasznym wypadku obok domu. Gwiazdy "Big Brothera" płakały na jego pogrzebie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.