Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Niezwykłe odkrycie w Lublinie. Znaleziono to pod posadzką kościoła

11

W kościele Nawrócenia św. Pawła w Lublinie doszło do niezwykłego odkrycia. Archeolodzy odnaleźli pozostałości średniowiecznej wieży. - Znalezisko jest bardzo ważne, gdyż nawiązuje do historii Lublina - powiedział Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, cytowany przez "Dziennik Wschodni".

Niezwykłe odkrycie w Lublinie. Znaleziono to pod posadzką kościoła
Parafia pw Nawrócenia św. Pawła w Lublinie. (zdjęcie ilustracyjne) (Facebook, Parafia pw Nawrócenia św. Pawła w Lublinie)

Prace konserwatorskie w kościele Nawrócenia św. Pawła oraz części budynku dawnego klasztoru pobernardyńskiego w Lublinie rozpoczęły się w 2022 roku. Podczas robót budowlanych w zakrystii znaleziono relikty wieży mieszkalno-obronnej.

Odkrycia dokonano w zakrystiach kościoła pobernardyńskiego pw. św. Pawła. To pomieszczenia służące księżom i ministrantom. W tym miejscu przygotowywaliśmy się do mszy świętej - przekazał ksiądz Cezary Kowalski, proboszcz parafii, cytowany przez "Dziennik Wschodni".
Zgodnie z planami termoizolacji obiektu, miała być tam położona posadzka oraz ogrzewanie. Dzięki temu, że została zdjęta stara posadzka, dokonaliśmy odkrycia - wyjaśnił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niezwykła zbroja sprzed 2,5 tys. lat. Bezcenne odkrycie z Asyrii w chińskim grobowcu

"Znalezisko (...) nawiązuje do historii Lublina"

Przeprowadzone badania wskazują, że odkryta budowla jest starsza niż wschodnie skrzydło klasztorne i prezbiterium kościoła, które zostały wybudowane po pożarze z 1603 roku.

Znalezisko jest bardzo ważne, gdyż nawiązuje do historii Lublina. Bernardyni pojawili się w mieście około 1460 roku. Grunty pod budowę kościoła i klasztoru otrzymali od mieszczan lubelskich - powiedział Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, cytowany przez "Dziennik Wschodni".
W zapisach które są dostępne w różnych miejscach, nie ma jednak mowy o tym, by na miejscu odkrycia znajdowała się jakakolwiek zabudowa - dodał.
W związku z tym należy przyjąć, że budowla stała tu wcześniej. Przypuszczamy, że mogła powstać przed wzniesieniem murów obronnych miasta, czyli w połowie XV wieku - zaznacza Dariusz Kopciowski.

Znaleziona średniowieczna wieża

Wiadomo, że znaleziona wieża to budowla o wymiarach 7,5 x 8,5 m, od wschodu i zachodu posiadającej po trzy przypory o wymiarach 1,5 x 1,5 m. Grubość ścian fundamentu obiektu wynosiła od 1,5 do 1,7 m. Według badaczy na podstawie gabarytów odkrytych fundamentów można przypuszczać, że wieża posiadała przynajmniej 5 kondygnacji.

Podczas wykopów zaleziono fragmenty drewna, przypuszczamy, że może on się wiązać z poziomami użytkowymi tej wieży mieszkalno-obronnej. Fragment drewna został przekazany do badań metodą C14. Jeszcze nie mamy wyników, ale liczymy, że pozwolą one dokładniej określić czas powstania wieży - dodał Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Źródło: Dziennik Wschodni

Autor: NJA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić