W opactwie Benedyktynów w Tyńcu konserwatorzy odkryli malowidła, które datowane są na okres od końca XV do połowy XVIII wieku. Znaleziska te obejmują ornamenty roślinne, geometryczne oraz znak herbowy. Najstarsze z malowideł pochodzą z czasów gotyckiej przebudowy krużganków, kiedy to pod koniec średniowiecza dokonano ich przesklepienia. Jak podkreśla Polska Agencja Prasowa, odkryte malowidła są świadectwem bogatej historii tego miejsca.
Na jednym z przęseł krużganków odnaleziono herb Rawicz, związany z opatem Andrzejem Ożgą, który pełnił swoją funkcję w latach 1477-1486. Na płaskorzeźbie zachowały się ślady pierwotnej malatury z poprawnymi heraldycznie kolorami. Z tego samego okresu pochodzą fragmenty ornamentu gałęziowego.
Konserwatorzy natrafili również na motywy roślinne z pierwszej połowy XVI wieku oraz kartuszowe z pierwszej ćwierci XVII wieku. Wśród odkryć znalazły się także fragmenty dekoracji geometrycznych z 1755 roku, autorstwa Andrzeja Radwańskiego, które podkreślają architekturę krużganków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Opactwo w Tyńcu, będące najstarszym działającym klasztorem benedyktyńskim w Polsce, przygotowuje się do obchodów 1000-lecia, które przypada w 2044 roku. Prace konserwatorskie są wspierane finansowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, korzystający ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Opactwo w Tyńcu skrywa wiele tajemnic
Tynieckie opactwo jest najstarszym klasztorem w Polsce. W trakcie prowadzonych w ostatnich latach badań geofizycznych i geoarchologicznych odkryto wiele jego tajemnic. Znaleziono m.in. relikty dużego budynku między stromym urwiskiem nad brzegiem Wisły, a zachodnią fasadą kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła i elewacją klasztoru.
Na temat tej budowli zachowały się nieliczne źródła historyczne i archeologiczne. Ustaliliśmy, że jest to reprezentacyjne założenie pochodzące z XVI w., które dostawiono do muru obronnego opactwa – powiedział PAP prof. Fabian Welc po badaniach przeprowadzonych w 2020 roku.