Po raz pierwszy w historii odkrycia dokonano za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dokonała go Ana Sofia Reboleira. Pracująca na Uniwersytecie w Kopenhadze biolog i profesor nadzwyczajny podczas przeglądania Twittera natknęła się kilka zdjęć krocionoga, które uznała za dość nietypowe
Fotografie krocionoga z Ameryki Północnej udostępnił jej kolega Derek Hennen z Virginia Tech. Na jednym ze zdjęć Ana zauważyła dziwne kropki. Po przyjrzeniu się bliżej stwierdziła, że może to być pasożyt.
Powiadomiła o tym innych badaczy. Wstępnie wykonane badania potwierdziły przypuszczenia - dzięki zdjęciu odkryto nowy gatunek grzyba pasożytniczego.
Zobacz także: ''Elvis worm''. Nowy gatunek robaka
Zauważyłam coś przypominającego grzyby na powierzchni krocionoga. Nigdy wcześniej nie zauważono podobnego grzyba. Poszłam więc do mojego kolegi i pokazałem mu zdjęcie. Wtedy pobiegliśmy do zbiorów muzeum i zaczął szukać - powiedziała Reboleira.
Badaczka przejrzała ogromną kolekcję Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Kopenhadze. Wraz ze swoimi kolegami po fachu potwierdzili istnienie Laboulbeniales - małych, dziwnych i nieznanych grzybów pasożytniczych, które atakują owady i krocionogi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.