Maleńkie stworzenie schowało się pod skałą w jednym z lasów w Chinach. Skorupiak był niezauważony aż do teraz. Kompleksowa obserwacja naukowców doprowadziła do potwierdzenia stawianej wcześniej tezy — to całkowicie nowy gatunek.
Wiadomo, że skorupiak wychodzi z kryjówki w nocy, aby przesiewać błoto w poszukiwaniu pożywienia. Krab ma tępo kanciaste ciało (bardziej zaokrąglone niż znane dotychczas skorupiaki) i charakterystyczne szczypce. Zdecydowanie wyróżnia go fakt posiadania 10 nóg.
Czytaj także: Niezwykłe odkrycie leśników. "Kraba" znaleźli na łące
Badanie dotyczące gatunku Sinolapotamon cirratum (taką nazwę łacińską ma skorupiak) opublikował naukowy periodyk ZooKeys. Został on oficjalny uznany przez specjalistów na świecie.
Takich krabów może być na świecie bardzo dużo!
Siedliskiem dla kraba ma być Rzeka Perłowa. To ponad 700 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni. Bardzo możliwe, że mieszka tam wielu przedstawicieli nowego gatunku.
Sądzimy, że Rzeka Perłowa przyczyniła się do rozprzestrzenienia (nowego gatunku), ale potrzebne będą dalsze badania, aby potwierdzić tę hipotezę - wskazują autorzy badania.
Wiadomo, że krab przebywa w izolacji, w środowisku słodkowodnym. Naukowcy podkreślają, że możliwe jest znalezienie kolejnych przedstawicieli gatunku kraba na badanym obszarze.
Analiza rozmieszczenia geograficznego odkrytego teraz gatunku kraba wskazuje, że nadal istnieje możliwość odkrycia kolejnych przedstawicieli tej grupy zwierząt w Guangxi lub Guangdong – dodają naukowcy, którzy odkryli i potwierdzili istnienie nowego skorupiaka.
Badacze dodają, że na świecie są jeszcze tysiące gatunków zwierząt, których nigdy nie odkryliśmy. Istnienia wielu z nich nigdy nie uda się potwierdzić.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.