Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Niezwykłe zjawisko na Podlasiu. Leśnik miał dużo szczęścia

0

Pracownicy Lasów Państwowych regularnie zaskakują ciekawostkami. Tym razem pokazali zdjęcia z Podlasia. "To, co widzicie na zdjęciach - to tak naprawdę dość rzadkie zjawisko" - informują.

Niezwykłe zjawisko na Podlasiu. Leśnik miał dużo szczęścia
Jeden z naszych leśniczych miał jednak to szczęście i zaobserwował nieczęsto spotykane owocniki chlorówki. (Nadleśnictwo Białowieża, Piotr Bukład)

Jeden z leśniczych z Nadleśnictwa Białowieża miał dużo szczęścia podczas spaceru. Zaobserwował nieczęsto spotykane owocniki chlorówki.

Chlorówka - bo tak nazywa się ten wdzięczny grzyb, najczęściej objawia swoją obecność pod postacią zielono-niebieskawego zabarwienia drewna - tłumaczą leśnicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Grzyby w listopadzie. Zobacz, co można znaleźć w lesie

Chlorówka, to grzyb występujący na martwym drewnie. Rozwija się na dobrze spróchniałych, pozbawionych kory kłodach i gałęziach, na drzewach liściastych i iglastych. W miejscu jego rozwoju drewno zmienia barwę na zieloną za sprawą barwnika, ksylindeiny. Owocniki pojawiają się zazwyczaj latem i jesienią.

Najczęściej można je spotkać na martwym drzewnie dębowym. Gdy grzybnia chlorówki przebarwi dębowe drewno, mówi się o nim czasami "zielony dąb" - tłumaczą pracownicy Lasów Państwowych.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Jak czytamy na profilu kopalniawiedzy.pl, rzemieślnicy od wieków cenili zabarwione na zielono od chlorówki drewno. Ksylindeina, czyli wysoce wytrzymały niebieskozielony barwnik wytrzymuje wydłużoną ekspozycję na gorąco, ultrafiolet czy pole elektryczne. Ozdoby wykonane nawet przed 500 laty, nadal mają charakterystyczny kolor.

Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić