W trakcie prac remontowych przy przebudowie ulicy Kraszowickiej odnaleziono dwie amfory o czarnej, lśniącej powierzchni, zdobione na brzuścach rytym ornamentem w postaci poziomych i skośnych linii.
Pochodzą one z kultury łużyckiej, ze starszej fazy okresu epoki żelaza, ok. 750 – 650 r. p.n.e. Po zakończonej specjalistycznej ekspertyzie najprawdopodobniej zostaną wystawione w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy - informuje UM Świdnica.
Teren, na którym znaleziono amfory to dawny cmentarz łużycki, który odkryto w 1854 roku podczas budowy linii kolejowej do Dzierżoniowa. Badania archeologiczne rozpoczęto tam w 1903 roku, podczas przebudowy tej trasy. Kontynuowano je w okresie powojennym.
Czytaj także: Rydzyk żali się na hejterów. Gromadzi dowody
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zbadano wówczas kilkadziesiąt grobów. Znaleziono w nich urny popielnicowe i przystawki (naczynia) z darami grobowymi, m.in. ptaszki grzechotki, żelazne szpile czy też noże.
Czytaj także: Wąsik udostępnił niewybredny wpis. Dotyczy posłanki KO
Odkryte amfory o czarnej, lśniącej powierzchni są zdobione na brzuścach rytym ornamentem w postaci poziomych i skośnych linii.
Na miejscu odkrycia pojawili się dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa dr Dobiesław Karst, Pani Barbara Sawicka oraz Izabella Mikuła z Biura Ochrony i Konserwacji Zabytków Urzędu Miasta oraz przedstawiciel Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Pan Marek Kowalski.
Jak poinformowała prezydent Świdnicy - Beata Moskal-Słaniewska znalezisko nie wpłynie na termin oddania inwestycji.