Malowidło ścienne ma ponad trzy tysiące lat i przedstawia boga-pająka, który jest kojarzony z deszczem i płodnością. Mural - w kolorze ochry, żółtego, szarego i białego ma wymiary 5 na 15 metrów i znajduje się w Viru w regionie La Libertad w Peru.
Malunek został odkryty przypadkowo przez rolników, którzy wycięli drzewa, aby powiększyć swoje plantacje awokado i trzciny cukrowej. Eksperci uważają, że gliniana ściana z wizerunkiem boga to część świątyni zbudowanej przez prekolumbijską kulturę Cupisnique.
Świątynia jest położona blisko wody co oznacza, że mogła być poświęcona bóstwom wodnym. Archeolog Régulo Franco Jordán powiedział, że pająk to bardzo istotny symbol dawnej cywilizacji, który przynosił pomyślność.
Pająk na sanktuarium jest związany z wodą i był niezwykle ważnym zwierzęciem w dawnych kulturach, które żyły zgodnie z kalendarzem ceremonii. Jest prawdopodobne, że między styczniem a marcem odbyła się specjalna, święta ceremonia wodna, kiedy deszcze spadały z wyższych obszarów - powiedział peruwiańskiej gazecie La República.
Czytaj także: Ludzkie kości na Górkach Czechowskich. Będzie śledztwo
Według archeologów około 60 proc. świątyni mogło zostać zniszczonych przez rolników, którzy używają ciężkich maszyn do powiększenia swoich pól. Malowidło znaleziono w ubiegłym roku, ale przez pandemię, szczegółowe badania rozpoczęto z kilkumiesięcznym opóźnieniem
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.