Trzy okazy grzyba o nazwie "szpon diabła" znaleziono podczas prac leśnych w okolicach Szadku na terenie Nadleśnictwa Poddębice. Ten lekko śmierdzący grzyb (należy do rodziny sromotnikowatych) pojawił się w Europie w 1914 roku we Francji.
W Polsce stanowiska tego grzyba potwierdzono w latach 70. XX w. Znaleziono go wtedy na Dolnym Śląsku oraz w okolicach Biłgoraja, na wschodzie Polski. Dziś występuje na ponad stu stanowiskach: w Polsce południowo-wschodniej, na Dolnym Śląsku, wybrzeżu bałtyckim czy w Polsce centralnej.
Można go spotkać w żyźniejszych, bardziej wilgotnych lasach. Wizualnie ten grzyb jest bardzo atrakcyjny. Ma pięć czerwonych ramion z czarnymi wypustkami. Taka trochę ośmiornica bez ośmiu nóg. Piękny grzyb, lecz nieco brzydko pachnący, jak to w rodzinie sromotnikowatych - mówi rzecznik prasowy nadleśnictwa Poddębice, Sylwester Lisek w rozmowie z Radiem Łódź.
W minionym tygodniu na terenie Nadleśnictwa Poddębice odkryto również rzadko spotykanego widłaka goździstego. Roślinę znaleziono w okolicach wsi Zygry w gminie Zadzim.
Na terenie Nadleśnictwa Poddębice mamy dotychczas potwierdzonych 10 stanowisk tego widłaka goździstego. Podczas trzebieży, czyli przecinki starszego lasu, znaleziono kilkadziesiąt okazów tej chronionej rośliny - czytamy na stronie nadlesnictwa.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.