Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

Niezwykły widok na Białorusi. Naukowcy wyjaśniają

Na polu pod Grodnem na Białorusi zarejestrowano niezwykłe zdjęcia. W jednym miejscu zebrało się ponad 1500 bocianów. Co może być przyczyną tak dużego skupiska ptaków? - Bociany wybierają określone miejsca, za pomocą określonych znaków, które znają tylko one - mówi ornitolog Irina Samusenko.

Niezwykły widok na Białorusi. Naukowcy wyjaśniają
Białorusini pokazali ogromne stado bocianów na polu pod Grodnem (Licencjodawca)

Widok 1500 bocianów na białoruskim polu robi wrażenie. Imponujące ptaki już drugi raz odwiedziły to samo miejsce pod Grodnem, budując tam tymczasowe gniazda. O tym ciekawym zjawisku ornitologicznym piszą internauci.

Rok temu dokładnie w tym samym miejscu koczowało 200 dużych ptaków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nawałnica zniszczyła gniazdo bocianów. Nagranie z interwencji na Dolnym Śląsku

Szefowa Centrum Zasobów Biologicznych Narodowej Akademii Nauk Białorusi Irina Samusenko uważa, że jest nie to zjawisko niepowtarzalne, ale rzeczywiście — tak dużych skupisk nie spotyka się często.

Co może być przyczyną tego, że bociany upodobały sobie to konkretne pole? W opinii prof. Samusenko "bociany potrafią odczytywać znaki, których nie znają ludzie".

Naukowcy od dawna obserwują, że bociany wybierają określone miejsca za pomocą znaków, które znają tylko one. Może to być kombajn, który kosi zboże lub traktor z pługiem. Mówi się, że bociany wyczuwają miejsca, gdzie skoszono zboże lub trawę. Wcześniej sądzono, że ich receptory węchowe nie są aż tak dobre. Najnowsze badania dowodzą, że jest to błędne przekonanie - twierdzi białoruska ornitolog, cytowana przez państwową agencję BelTA.

Dlaczego bocianów jest tak dużo? Spowodowane jest to okresem lęgowym, który właśnie trwa.

W stadach mogą znajdować się młode ptaki, urodzone w zeszłym roku lub dwa lata temu. Bociany rozpoczynają rozmnażanie się, zakładanie gniazd i wykluwanie się w trzecim lub czwartym roku życia, a nawet później. Mogą też istnieć ptaki, które nie założyły gniazd, w tym te, które rozpoczęły zakładanie gniazd, ale straciły lęgi lub pisklęta - tłumaczy prof. Samusenko.

Dodajmy, że największą liczebnością bociana białego cieszą się Polacy. Na drugim miejscu jest Hiszpania. Białoruś (wraz z Ukrainą, Litwą i Łotwą) zajmuje trzecie miejsce.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić