Zdjęcie dżdżownic udostępniła w mediach społecznościowych lokalna radna Tiffanie Fisher. Zaobserwowany kształt nazwała "tornadem robaków". Dodała, że to bardzo niecodzienna sytuacja.
Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałam – napisała.
Czytaj także: Niezwykłe odkrycie na Filipinach. Naukowcy zdębieli
"Tornado robaków". Mieszkańcy przerażeni
Mieszkańcy byli przerażeni tym, co zobaczyli. Zdjęcie wywołało negatywne odczucia także wśród internautów. – Wygląda jak jakiś magiczny portal prosto z horroru – ocenił jeden z komentujących na Facebooku.
Kilka godzin po tym, jak zaobserwowano zjawisko, dżdżownice zniknęły z chodnika. Najprawdopodobniej zakopały się pod ziemię. Naukowcy mają jednak problem z wyjaśnieniem spiralnego kształtu, które wcześniej utworzyły.
Spirala dżdżownic na chodniku. Naukowcy nie potrafią tego wyjaśnić
Głos w sprawie dziwnego zjawiska zabrał ekspert ekologii gleby z Uniwersytetu Centralnego Lancashire Kevin Butt. Badacz ocenił, że przyczyną wydostawania się dżdżownic na powierzchnię są najprawdopodobniej ulewne deszcze. - Robaki po ulewie najprawdopodobniej nie zdążyły zagrzebać się z powrotem w ziemi. Ten specyficzny kształt jest raczej efektem odpływającej wody, niż szczególnym zachowaniem dżdżownic – ocenił.
Częściowo zgadza się z tym profesor na Wydziale Gleby, Wody i Klimatu Uniwersytetu w Minnesocie Kyungsoo Yoo. Naukowiec potwierdził, że dżdżownice mogły wypełznąć na powierzchnię z powodu silnych opadów deszczu. Dodał, że inną przyczyną tego zjawiska mogły być wibracje powodowane przez krety drążące swoje tunele.
Nie potrafię jednak wyjaśnić tego kształtu. Nigdy nie widziałem takiego zachowania dżdżownic. To naprawdę interesujące – stwierdził Kyungsoo Yoo.
Dyrektor Compost Learning Lab na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej Rhonda Sherman uważa, że naukowcy mają zbyt mało danych, aby wyjaśnić tę zagadkę. Jej zdaniem, dżdżownice gromadzą się razem, gdy w ich środowisku pojawia się zagrożenie. - Zdjęcie spirali robaków nie dostarcza nam wystarczających informacji o właściwościach gleby, w której żyją – podsumowała.
Obejrzyj także: Suszone dżdżownice lepsze od mięsa. Łotewscy naukowcy o "żywności przyszłości"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.