Pąkle to niewielkie skorupiaki, które prowadzą osiadły tryb życia. Jeśli larwa, która unosi się w toni wodnej, osiądzie w jakimś miejscu, zwierzak pozostanie w nim do końca swojego życia.
Pąkle mogą osiadać na wszystkich obiektach wystarczająco długo zanurzonych w wodzie, m.in. na kamieniach, drewnie, muszlach małży, skorupie żółwia czy na wielorybie.
Czytaj także: Pomógł kobiecie dokręcić koło. Grozi mu 10 lat więzienia
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bardzo często są problemem, ponieważ niszczą kadłuby statków. Zwierzak leży na "plecach" w swoim domku zbudowanym z nachodzących na siebie wapiennych płytek, które są zamykane od góry wieczkiem. Gdy pąkla chce się pożywić, a jest filtratorem, wystawia na zewnątrz swoje odnóża i wachlując nimi wychwytuje pokarm w postaci malutkich cząstek organicznych zawieszonych w wodzie.
Pąkle są obojnakami, czyli jeden zwierzak ma zarówno komórki jajowe, jak i nasienie. Dochodzi u nich do zapłodnienia krzyżowego. Mogłoby być problemem, biorąc pod uwagę, że nie wiadomo w jakiej odległości będzie się znajdował inny osobnik. Ale pąkle znalazły na to skuteczne rozwiązanie.
Są rekordzistami jeśli chodzi o długość penisa. Jest u nich ośmiokrotnie dłuższy od długości zwierzęcia - informują naukowcy z Akwarium Gdyńskie.
Długość pąkli wynosi zwykle 1-2 cm.
Czytaj także: Została burmistrzem. Ludzie wytykają jej przeszłość
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.