Czytaj także: Leśnik ratował przyrodę. Za karę wyrzucili go z pracy
Mieszkańców Tychów, spacerujących wiosną po parku Suble cieszył widok łabędzich piskląt. Aż pięć młodych wykluło się i wraz z rodzicami pływało po okolicznym stawie. Jedną z osób podziwiających młode ptaki podczas codziennych spacerów była pani Dagmara, która odwiedza okolicę regularnie ze swoim psem.
Jej uwagę w połowie października zwrócił stan trzech z młodych ptaków. Osłabione i wyraźnie chore łabędzie słaniały się na brzegu. Przyczynę ich stanu, kobieta odkryła wśród trzcin, gdzie leżały porozrzucane kromki spleśniałego chleba.
Kobieta ruszyła na pomoc ptakom, a przebieg akcji relacjonowała w mediach społecznościowych.
W zeszłym tygodniu młody łabędź , który został przetransportowany do Leśnego Pogotowia w Mikołowie nie żyje. Dwa kolejne młode łabędzie są w bardzo ciężkim stanie i rokowania co do ich zdrowia są bardzo złe. Łabądki w chwili obecnej są w tragicznym stanie i toczy się walka o ich życie. Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę z tego, że to wina osób, które nakarmiły je CHLEBEM - napisała na swoim profilu zrozpaczona kobieta.
Tę informację potwierdził Jacek Wąsiński z Leśnego Pogotowia. Przyznał też, że prawdopodobną przyczyną zatrucia mógł być spleśniały chleb.
Dziś sytuacja się powtarza, bowiem dziś spacerując w Sublach, widzę kolejny raz sterty SPLEŚNIAŁEGO CHLEBA, a na środku zalewu dwa młode łabędzie, które takim nieodpowiedzialnym zachowaniem ludzi, mogą podzielić los swojego rodzeństwa - apeluje internautka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
I namawia, by wodne ptaki żyjące w oczkach wodnych czy na rzekach w centrach miast nie karmić chlebem. Łabędzie, chętnie żywią się pokarmem roślinnym, larwami owadów czy drobnymi skorupiakami wodnymi. Można karmić je zbożem lub gotowanymi warzywami bez dodatku przypraw. Ptaki spożywają także ziarna kukurydzy, gotowane ziemniaki, buraki pastewne, marchewkę, kapustę, płatki zbożowe.
Chleb powoduje u nich schorzenia układu pokarmowego, a podczas trawienia wytwarza kwas chlebowy, który w efekcie prowadzi do biegunek i kwaśnicy żołądka.