Niż genueński pojawi się w Polsce. To rzadkie i dość groźne zjawisko

36

Po ciepłym i suchym początku września przyszła pora na gwałtowną zmianę w pogodzie. Do Polski zmierza niż genueński, a wraz z nim - ochłodzenie i intensywne opady deszczu - informują Lubuscy Łowcy Burz. Może dojść do lokalnych podtopień, czekają nas dni z bardzo rzadkim i groźnym zjawiskiem pogodowym.

Niż genueński pojawi się w Polsce. To rzadkie i dość groźne zjawisko
Niż genueński pojawi się w Polsce. To rzadkie i dość groźne zjaw (Facebook, Lubuscy Łowcy Burz)

Początek września przyniósł nam prawdziwe, słoneczne lato, ale i związany z nim niechlubny rekord - w poniedziałek 9 września Wisła osiągnęła rekordowo niski stan wody - wodomierz wskazał 21 cm.

Tymczasem synoptycy przewidują, że czeka nas spore ochłodzenie, a także - gwałtowne opady deszczu, które mogą prowadzić do lokalnych podtopień. Zmian możemy się spodziewać już w najbliższych dniach. Z prognoz wynika, że w Polskę ma uderzyć niż genueński.

Modele numeryczne od kilku dni prognozują wystąpienie intensywnych opadów deszczu od czwartku do niedzieli na terenie Polski, których suma może wynieść nawet ponad 90-120mm. Szczególnie dotyczy to zachodniej i południowej części kraju - informują Lubuscy Łowcy Burz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wideo z Gdańska. Przypatrz się uważnie

Niż genueński i gwałtowne opady deszczu w Polsce

Po dotarciu nad teren Polski niż genueński miałby się zatrzymać, co zaowocowałoby długotrwałymi i intensywnymi opadami deszczu, które mogłyby doprowadzić do lokalnych zalań - wyjaśniają eksperci, przypominając jednak, że "niże genueńskie cechują się dużą nieprzewidywalnością", w związku z czym ten scenariusz nie musi się ziścić.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Już teraz, po upalnym początku tygodnia, w większości kraju jest chłodniej, pojawiło się duże zachmurzenie i opady deszczu. We wtorek 10 września najzimniej będzie nad morzem oraz na wschodzie kraju. Lokalnie mogą wystąpić burze. Termometry wskażą od 17 st. C do 22 st. C.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zdaniem naukowców niże genueńskie występują rzadko, ale mogą stwarzać ogromne zagrożenie. W 1997 r. to właśnie niż genueński przyczynił się do "powodzi tysiąclecia" w Polsce, historia powtórzyła się w maju 2010 r., kiedy to zaczął padać gwałtowny deszcz, a powódź - największa w XXI w., dotknęła kilkadziesiąt tysięcy ludzi w całym kraju.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić