Niższe stawki za prąd dla gospodarstw domowych obowiązują od końca 2022 roku. To wtedy polskie władze, mając na uwadze wysoką inflację i gwałtowny wzrost cen energii, zdecydowały się na ich zamrożenie dla gospodarstw domowych. Sprawa dotyczy milionów Polaków, którzy mogą oszczędzić sporo gotówki.
Zamrożono ceny prądu do pewnego limitu, który wynosi obecnie 2 tysiące kilowatogodzin (kWh) zużycia rocznego. Jeżeli nie przekraczasz tego limitu, wówczas nie musisz nic robić i martwić się o ceny prądu. Są jednak pewne wyjątki w przepisach. I takie gospodarstwa domowe, jeśli chcą skorzystać z ulgi, muszą pamiętać by złożyć stosowne dokumenty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
I to jeszcze przed końcem czerwca, bo nieprzekraczalny termin to 30 czerwca 2023.
Wniosek o zamrożenie cen prądu. Kto musi go złożyć?
Dodatkowy wniosek muszą przygotować gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi, którym przysługuje zużycie roczne 2600 kWh, a także gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny oraz gospodarstwa domowe rolników. W tym przypadku limit zużycia wynosi 3000 kWh rocznie.
Jeżeli znajdujesz się w którejś z tych trzech kategorii, do końca czerwca musisz przygotować odpowiednie dokumenty i przesłać je do zakładu energetycznego właściwego dla twojego miejsca zamieszkania. Warto się spieszyć, bo pozostało naprawdę niewiele czasu na załatwienie formalności.
W przypadku rodzin wielodzietnych, do wniosku należy dołączyć kopię karty dużej rodziny, natomiast rolnicy korzystający z ulg ze względu na swoją profesję musza dostarczyć kopię decyzji o wymierzeniu podatku rolnego za ubiegły rok.
Osoby niepełnosprawne muszą przedstawić zakładowi energetycznemu oświadczenie o niepełnosprawności. Co ważne, nie muszą wysyłać orzeczenia o niepełnosprawności, ale warto je mieć przygotowane, bo dostawca prądu może zechcieć sprawdzić, czy oświadczenie jest prawdziwe. I wówczas trzeba pokazać mu stosowny dokument.
Jak dostarczyć wniosek o zamrożenie cen prądu?
Sposobów jest kilka. Dokumenty można dostarczyć w formie papierowej: osobiście w siedzibie energetyki albo wysłane pocztą. Można przekazać je również za pomocą platformy usług elektronicznych epuap, gdzie potrzebny będzie podpis elektroniczny lub inne poświadczenie tożsamości.
Wszystkie inne rodziny, które nie zaliczają się do którejś z wymienionych trzech kategorii, nie muszą robić nic. Dla nich cena prądu w 2023 roku będzie stała, oczywiście do momentu przekroczenia limitu 2 tysięcy kWh. Wówczas za dodatkowe użycie zapłacą według stawek rynkowych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.