Partia doszła do wniosku, że Adam Bielan łamał statut ugrupowania. Polityk miał być nielojalny wobec partii, wypowiadał się wbrew jej linii i próbował ją podzielić. Partia uznała także, wyborcy bardziej kojarzą go z PiS-em niż z Porozumieniem.
Równolegle w partii trwa o przywództwo w Porozumieniu oraz poszerzenie władz o stronników Gowina. Przeciwnicy wicepremiera uważają, że decyzja nie jest zgodna ze statutem.
Więcej zawieszonych w porozumieniu
Bielan to nie jedyna osoba zawieszona w partii. W prawach członka Porozumienia zawieszono również wiceprezesa Arkadiusza Urbana, zastępcę sekretarza generalnego Marcela Klinowski oraz Annę Jóźwik – dowiedział się dziennikarz RMF FM Patryk Michalski.
Zawieszone osoby nie zgadzały się z pomysłem poszerzenia władz partii. Postanowiły powołać nowy sąd koleżeński. Zdaniem stronników Jarosława Gowina ci politycy planowali odebrać Gowinowi kontrolę nad partią.
Adam Bielan w 2004 został wybrany do Parlamentu Europejskiego. W 2007 został wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego tej kadencji. W 2015 wybrany na wicemarszałka Senatu IX kadencji. W 2017 stanął na czele Konwencji Krajowej Porozumienia. W 2019 został ponownie wybrany do Parlamentu Europejskiego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.