Modlitwa w intencji Polski ma ponad dwuletnią tradycję i powstała z inicjatywy ks. Dominika Chmielewskiego, założyciela i moderatora Ruchu Wojowników Maryi.
W czasie pierwszej edycji tego wydarzenia na nocnym czuwaniu trwali wierni z 670 parafii w kraju i wspólnoty parafialne w 37 krajach. Z czasem utrwaliło się ono pod nazwą "Noc Walki o Błogosławieństwo dla Polski".
- Zależy nam, abyśmy jako Polacy zjednoczyli się w szturmie do nieba. Taka modlitwa ma potężną moc. Takie wydarzenie jest tylko w Polsce – kraju Matki Bożej - mówił dwa lata temu w wywiadzie dla Radia Maryja ks. Dominik Chmielewski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wojownicy Maryi w nocy z piątku na sobotę (25/26 października) modlili się w Dolinie Śmierci w Bydgoszczy, czyli w miejscu masowego mordu i jednocześnie grobu mieszkańców Bydgoszczy wymordowanych jesienią 1939 przez niemieckich żołnierzy.
Oprócz Wojowników Maryi z grup regionalnych w całym kraju spotkaliśmy osoby starsze, rodziny, młodzież i dzieci - informuje męska wspólnota na facebookowym profilu.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia była msza św., która rozpoczęła się o północy, pod przewodnictwem bydgoskiego ordynariusza, bp Krzysztofa Włodarczyka. Biskup na początku homilii zacytował wiersz dla dzieci, autorstwa Władysława Bełzy "Kto ty jesteś? Polak mały".
Biskup nawiązał w kazaniu m.in. do postaci ks. Jerzego Popiełuszki, który - jak argumentował - jest wzorem postawy patriotycznej.
- Bo czym tak naprawdę jest patriotyzm? Jeżeli uznamy, że jest to umiłowanie ojczyzny, to ks. Jerzy niewątpliwie kochał Polskę. Dla niej oddał swoje życie. Jak żołnierz na froncie, który ginie za wolność swojej Ojczyzny. Ale patriotyzm to coś więcej niż tylko miłość do swojego kraju. Patriotyzm to służba, zaprzeczenie egoizmu. Służba wobec rodziny, starszych, chorych, potrzebujących, biednych, opuszczonych. Przeciwieństwem patriotyzmu jest zobojętnienie na sprawy publiczne - podkreślił duchowny.
Całość tego modlitewnego spotkania w Dolinie Śmierci zakończyło błogosławieństwo Polski Najświętszym Sakramentem oraz odśpiewanie Te Deum i Boże coś Polskę.
- W łączności z bydgoskim wydarzeniem było około 100 wspólnot w kraju i zagranicą, w tym we Francji i Szwecji, które odprawiały nabożeństwa w swoich parafiach – informuje Kamil Kowalczyk, koordynator Ruchu Wojowników Maryi.
Wojownicy Maryi to Maryjna wspólnota męska, która zawiązała się podczas odbywających się cyklicznie otwartych spotkań formacyjnych dla mężczyzn, odbywających się w Lądzie. Opiekunem duchowym wspólnoty Wojownicy Maryi jest jej założyciel ks. Dominik Chmielewski.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.