Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Norwegia alarmuje. Rosjanie robią to coraz częściej

W 2024 r. Norwegia odnotowała wzrost o 25 proc. interwencji sił powietrznych z powodu rosyjskich samolotów zbliżających się do jej przestrzeni powietrznej.

Norwegia alarmuje. Rosjanie robią to coraz częściej
Rośnie liczba incydentów w powietrzu ze strony Rosji (Getty Images, Nicolas Economou)

Norweskie siły powietrzne w 2024 r. musiały częściej reagować na obecność rosyjskich samolotów w pobliżu swojej przestrzeni powietrznej. Jak poinformowały norweskie władze wojskowe, na które powołuje się Polska Agencja Prasowa, liczba takich interwencji wzrosła o 25 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Na północy Skandynawii od lat dochodzi do sytuacji, gdy niezidentyfikowane samoloty z wyłączonymi transponderami zbliżają się do norweskiej przestrzeni powietrznej. Choć incydentów jest mniej niż w czasach zimnej wojny, ich liczba stale rośnie. W 2024 r. norweskie myśliwce F-35 były wysyłane 38 razy w ramach akcji QRA (Quick Reaction Alert) do rozpoznania obcych maszyn, co stanowi wzrost o osiem interwencji w porównaniu do 2023 r.

W wyniku tych działań zidentyfikowano 69 rosyjskich samolotów, w tym maszyny prowadzące rozpoznanie i nasłuch elektroniczny oraz bombowce strategiczne Tu-95 w asyście myśliwców Su-33. Major Stian Roen, oficer prasowy norweskiego lotnictwa wojskowego, podkreślił, że choć nie doszło do naruszenia norweskiej przestrzeni powietrznej, sytuacja jest monitorowana.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WP News wydanie 06.02
To dla nas w praktyce rutynowe działanie. Działamy w ramach NATO, co oznacza, że w każdej chwili mamy dwa myśliwce gotowe do startu. Kiedy rozlegnie się alarm, samoloty będą w powietrzu w ciągu 15 minut - wyjaśnił PAP norweski wojskowy.

Współpraca w ramach NATO

Procedura QRA przewiduje, że po wykryciu samolotu z wyłączonym transponderem, bez kontaktu z cywilną kontrolą lotów lub bez aktualnego planu lotu, Centrum Połączonych Operacji Lotniczych w Niemczech decyduje o wysłaniu myśliwców. Te, kierowane przez kontrolę lotów, zbliżają się do nieznanej maszyny, ustawiają się w locie za nią i eskortują ją na wyznaczone lotnisko lub poza obszar odpowiedzialności NATO.

Norweskie siły powietrzne pozostają w stałej gotowości, aby zapewnić bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej kraju i regionu. Współpraca w ramach NATO jest kluczowa dla skutecznego reagowania na takie incydenty.

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 07.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Sarkozy pod specjalnym nadzorem. To pierwszy taki przypadek
Decyzja zapadła. Wiadomo, co dalej z rosyjskim statkiem w Porcie Gdynia
Tak się ślizgał, że niemal driftował. Skończyło się nie lada stłuczką
72 osoby straciły tu życie. Zapadła decyzja o Grenfell Tower w Londynie
Dramatyczna sytuacja w Torecku. Ukraińcy nadal bronią swoich pozycji
Rekordowy skok Poli Bełtowskiej. Nagranie robi wrażenie
Kłopot w garażu. Luka Doncić stoi przed potężną operacją
Polski astronauta trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Padła data
Masz ten ser? GIS ostrzega przed jego spożywaniem
Ks. Jarosław Wypchło zginął w wypadku. Tak wspominają go parafianie
ONZ ostrzega. Decyzja administracji Trumpa zagrozi życiu milionów chorych
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić