oprac. Aneta Polak| 

Norwegia. Archeolodzy odkryli nietknięty skarb wikingów

35

Archeolodzy z Uniwersytetu w Stavanger w Norwegii mogą się pochwalić niezwykłym odkryciem - natrafili na skarb z epoki wikingów, który pozostał "nietknięty" przez ponad 1000 lat! To cztery srebrne bransolety, zakopane około 20 centymetrów pod ziemią. Początkowo naukowcy sądzili, że znaleźli zwykłe miedziane druty.

Norwegia. Archeolodzy odkryli nietknięty skarb wikingów
Znaleziono cztery srebrne bransolety z epoki wikingów (Arkeologisk museum, Universitetet i Stavanger, Google Maps, Volker Demuth)

Norwescy archeolodzy znaleźli prawdziwy skarb z epoki wikingów! Są to cztery srebrne, unikatowo zdobione bransolety, pochodzące prawdopodobnie z IX wieku. Biżuterię odkryto na zboczu góry w Ardal w gminie Hjelmeland w Ryfylke, około 20 centymetrów pod ziemią.

To zdecydowanie największe wydarzenie, jakiego doświadczyłem w swojej karierze - powiedział Volker Demuth, archeolog i kierownik projektu w Muzeum Archeologicznym Uniwersytetu w Stavanger.

Naukowcy nie od razu zorientowali się, że mają do czynienia ze srebrną biżuterią. Początkowo sądzili, że natrafili na ukryte w glebie miedziane druty, które które często można znaleźć na terenach rolniczych. Prawda okazała się jednak zaskakująca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ulewy paraliżują Słowenię. Potężny żywioł zbliża się do Polski

Jak opisuje livescience.com, w Ardal znajdowała się kiedyś (793–1066 r. n.e.) "duża i potężna farma wikingów", a oprócz biżuterii badacze odkryli szereg artefaktów, m.in. garnki, nity, ostrza noży i osełki do ostrzenia narzędzi. Jak czytamy, istnieją również dowody na to, że farma została spalona, ​​co "zbiega się z okresem wielkich niepokojów w epoce wikingów".

Gdyby ludzie mieszkający na tej farmie musieli uciekać przed atakiem, naturalne byłoby ukrycie kosztowności, które posiadali, zanim uciekli w góry - wyjaśnił Demuth.

Według sciencenorway.no, skarb został zakopany pod domem, który prawdopodobnie był domem niewolników.

Znaleźli srebrne bransolety wikingów

Zdaniem naukowców, srebro pochodziło z zagranicy, prawdopodobnie z handlu, podarunków lub grabieży.

To wyjątkowe znalezisko, ponieważ bardzo rzadko znajdujemy takie przedmioty dokładnie tam, gdzie zostały umieszczone. Z reguły takie cenne przedmioty odkrywane są na zaoranych polach, gdzie przedmiot został całkowicie wyrwany z pierwotnego kontekstu. Ponieważ srebrny skarb nie został przeniesiony, może nam dać zupełnie nowe spojrzenie na życie i społeczeństwo w epoce wikingów - podkreślił kierownik projektu.

Srebrne bransolety były dowodem zamożności ich właściciela, stanowiły też jednostkę płatniczą. Wikingowie handlowali srebrem, otrzymywali je w prezencie lub brali jako łup w czasie najazdów.

Na terenie farmy trwają dalsze prace wykopaliskowe.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić