Norwescy archeolodzy znaleźli prawdziwy skarb z epoki wikingów! Są to cztery srebrne, unikatowo zdobione bransolety, pochodzące prawdopodobnie z IX wieku. Biżuterię odkryto na zboczu góry w Ardal w gminie Hjelmeland w Ryfylke, około 20 centymetrów pod ziemią.
To zdecydowanie największe wydarzenie, jakiego doświadczyłem w swojej karierze - powiedział Volker Demuth, archeolog i kierownik projektu w Muzeum Archeologicznym Uniwersytetu w Stavanger.
Naukowcy nie od razu zorientowali się, że mają do czynienia ze srebrną biżuterią. Początkowo sądzili, że natrafili na ukryte w glebie miedziane druty, które które często można znaleźć na terenach rolniczych. Prawda okazała się jednak zaskakująca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak opisuje livescience.com, w Ardal znajdowała się kiedyś (793–1066 r. n.e.) "duża i potężna farma wikingów", a oprócz biżuterii badacze odkryli szereg artefaktów, m.in. garnki, nity, ostrza noży i osełki do ostrzenia narzędzi. Jak czytamy, istnieją również dowody na to, że farma została spalona, co "zbiega się z okresem wielkich niepokojów w epoce wikingów".
Gdyby ludzie mieszkający na tej farmie musieli uciekać przed atakiem, naturalne byłoby ukrycie kosztowności, które posiadali, zanim uciekli w góry - wyjaśnił Demuth.
Według sciencenorway.no, skarb został zakopany pod domem, który prawdopodobnie był domem niewolników.
Znaleźli srebrne bransolety wikingów
Zdaniem naukowców, srebro pochodziło z zagranicy, prawdopodobnie z handlu, podarunków lub grabieży.
To wyjątkowe znalezisko, ponieważ bardzo rzadko znajdujemy takie przedmioty dokładnie tam, gdzie zostały umieszczone. Z reguły takie cenne przedmioty odkrywane są na zaoranych polach, gdzie przedmiot został całkowicie wyrwany z pierwotnego kontekstu. Ponieważ srebrny skarb nie został przeniesiony, może nam dać zupełnie nowe spojrzenie na życie i społeczeństwo w epoce wikingów - podkreślił kierownik projektu.
Srebrne bransolety były dowodem zamożności ich właściciela, stanowiły też jednostkę płatniczą. Wikingowie handlowali srebrem, otrzymywali je w prezencie lub brali jako łup w czasie najazdów.
Na terenie farmy trwają dalsze prace wykopaliskowe.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.