Penitencjaria Apostolska, czyli najwyższy sąd w Kościele katolickim, opublikowała nową listę grzechów. Teraz jest ona dużo szersza. Koniecznie zapoznaj się z uczynkami, o których należy powiedzieć księdzu podczas spowiedzi.
O tym trzeba pamiętać podczas spowiedzi. Zaktualizowana lista grzechów
Seks sam w sobie nie jest grzechem, ale tylko jeżeli uprawiamy go bez zabezpieczeń. Spowiadać księdzu powinniśmy się z tego, że stosujemy antykoncepcję. Grzechem jest także seks pozamałżeński, używanie zabawek erotycznych czy oglądanie filmów pornograficznych. W świetle kościelnych przepisów niedopuszczalne jest także zapłodnienie metodą in vitro.
Jednym z nowych grzechów na liście jest znieważanie ludzi w Internecie. Od teraz należy spowiadać się z nienawistnych komentarzy czy oszukiwania innych za pośrednictwem sieci. Duchownemu musimy powiedzieć także o tym, że zażywamy narkotyki lub nimi handlujemy.
Kolejnym "nowym" grzechem jest nadmierne bogacenie się. Zabronione jest także eksperymentowanie na ludziach, produkcja niezdrowej żywności, dręczenie zwierząt i zatruwanie środowiska. Grzechem będzie także zajmowanie się modyfikacjami genetycznymi oraz przyczynianie się do niesprawiedliwości społecznej i biedy.
Jeżeli zdecydujesz się na opuszczenie wspólnoty Kościoła w akcie apostazji, a potem do niego wrócisz, musisz także wspomnieć o tym księdzu. Grzechem jest także propagowanie wierzeń parareligijnych. Prawo kanoniczne zmusza także pedofili do przyznania się duchownemu do swoich zaburzeń seksualnych.
Rachunek sumienia musi także obejmować prostytucję. Okazuje się, że również sprzedawanie swojej cnoty w Internecie oficjalnie stało się grzechem.
Występki niewybaczalne. Z tego nie uzyskasz rozgrzeszenia
Odpuszczeniu grzechów nie podlega apostazja. Ksiądz nie rozgrzeszy także z życia w konkubinacie lub w nowym związku, jeżeli nadal trwa małżeństwo zawarte w Kościele. Niewybaczalna jest także aborcja czy zabicie swojego dziecka.
Wśród występków, z powodu których nie uzyskamy rozgrzeszenia, znajduje się także pobicie lub zabójstwo biskupa, odprawianie mszy lub udzielanie sakramentów bez posiadania święceń oraz próba zawarcia małżeństwa przez osobę duchowną. Nie możemy liczyć także na rozgrzeszenie w przypadku grzechów przeciwko Duchowi Świętemu, znieważenia najświętszego sakramentu, zdradzenia tajemnicy spowiedzi oraz przyjęcia święceń kapłańskich bez zgody papieża.
Warto pamiętać, że warunkiem rozgrzeszenia jest postanowienie poprawy i szczery żal za popełnione grzechy. Należy również dołożyć wszelkich starań, aby naprawić popełnione błędy.
Obejrzyj także: Tadeusz Rydzyk apeluje do bogatych. Komentarz Piotra Zgorzelskiego
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.