Kosmiczny Teleskop Hubble’a dostarczył astronomom najdokładniejszą mapę Galaktyki Andromedy, która sąsiaduje z naszą Drogą Mleczną. Prace nad mapą trwały dekadę, a ich efekty są imponujące - informuje Polska Agencja Prasowa. Edwin Hubble żył w latach 1889-1953 w USA. Od 1990 teleskop stworzony przez niego działa na orbicie.
Galaktyka Andromedy, widoczna gołym okiem jako mglisty obiekt, przypomina cygaro. Została po raz pierwszy zidentyfikowana jako odrębna od Drogi Mlecznej przez Edwina Hubble’a sto lat temu. Jego odkrycie zrewolucjonizowało kosmologię, pokazując, że wszechświat jest znacznie większy niż wcześniej sądzono.
Nowa mapa, stworzona dzięki Teleskopowi Hubble’a, dostarcza szczegółowych informacji o historii i ewolucji Andromedy. Galaktyka, choć podobna do Drogi Mlecznej, ma odmienną historię rozwoju. Zawiera ok. biliona gwiazd, z czego Hubble zarejestrował ponad 200 milionów, głównie jaśniejszych od Słońca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obserwacje prowadzone były w ramach programów Panchromatycznego Skarbu Andromedy Hubble'a (PHAT) oraz Panchromatycznego Skarbca Południa (PHAST). Dzięki nim uzyskano obrazy północnej i południowej części galaktyki, co pozwoliło na stworzenie mapy o rozdzielczości 2,5 miliarda pikseli.
Badania dostarczyły danych o wieku, masach gwiazd oraz obecności ciężkich pierwiastków w Andromedzie. To kluczowe informacje, które pomogą lepiej zrozumieć jej historię, w tym możliwe zderzenia z innymi galaktykami.
Nowe dane będą również wykorzystane w przyszłych badaniach z użyciem Teleskopu Jamesa Webba. Jak podkreśla Europejska Agencja Kosmiczna, Andromeda, choć podobna do Drogi Mlecznej, ma bogatszą historię formowania się gwiazd i unikalne struktury, co czyni ją fascynującym obiektem do dalszych badań - informuje Polska Agencja Prasowa.