Centralna Komisja Egzaminacyjna szykuje poważne zmiany w strukturze matur. Mają one związek z odmienionym podejściem do kształcenia. Obecnie zwraca się większą uwagę na umiejętności retoryczne, co musi mieć odzwierciedlenie w przebiegu egzaminów.
Jak donosi rmf24.pl, od 2023 roku egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym będzie składał się z trzech części. Pierwsza z nich to "język polski w użyciu". Ma być zbliżona do obecnego czytania ze zrozumieniem. W drugiej części dojdzie do sprawdzenia wiedzy z zakresu historii literatury.
Nie będą to zadania czysto encyklopedyczne, w którym roku coś się rozpoczęło, czy w którym roku ktoś umarł. To będą zadania oparte na tekstach, na materiale źródłowym - mówi Marcin Smolik, szef CKE, cytowany przez rmf24.pl.
Egzamin tradycyjnie zwieńczy wypracowanie. Smolik zapowiada, że w tym zakresie dojdzie do poważnych zmian. Nie będzie interpretacji wiersza jako odrębnego tematu.
Zmieni się i forma wypracowania i sposób oceniania. Maturzyści będą mogli korzystać z antologii poezji, które będą dostępne w czasie egzaminu, taka jak odbywa się to obecnie podczas egzaminu z matematyki z tablicami z tego przedmiotu - zapowiada rmf24.pl.
Matura z języka polskiego. Zmiany na poziomie rozszerzonym
Dojdzie też do zmian w przypadku egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Tutaj będziemy mieli dwie części. Pierwsza to sprawdzenie wiedzy z zakresu historii literatury, a druga - wypracowanie.
Matura z języka polskiego. Co nowego na egzaminie ustnym?
Szykowane są również zmiany w części ustnej egzaminu z języka polskiego. - Od 2023 roku maturzysta będzie losował dwa zadania, wygłaszał dwie wypowiedzi monologowe i rozmawiał z egzaminatorami - zapowiada Smolik. Pierwsze pytanie będzie z puli zadań jawnych, a drugie - z puli niejawnej.
Matura z języków obcych. Tutaj też będą nowinki
RMF FM donosi, że zmiany pojawią się też na egzaminach z języków obcych. Będzie dużo więcej zadań otwartych. Najmniej modyfikacji ma wystąpić w egzaminach z biologii i chemii.
Czytaj także:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.