Naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei, ETH Zurich w Szwajcarii i Hiszpanii odkryli, że w Europie powstała nowa mutacja koronawirusa. Porównali sekwencje genomu wirusa zebrane od pacjentów w całej Europie. Wyniki badań okazały się być wprost zaskakujące.
Europejska mutacja koronawirusa
Naukowcy zauważyli, że nowy wariant koronawirusa, nazwany 20A.EU1. Jest najbardziej rozpowszechnionym wariantem w Europie i stanowi około 90 proc. sekwencji z Wielkiej Brytanii, 60 proc. z Irlandii i 40 proc. ze Szwajcarii. Pojawił się także w próbkach z Francji, Belgii, Niemiec, Włoch, Łotwy, Norwegii i Szwecji.
Mutacja powstała w Hiszpanii w wakacje. Wariant wirusa przeniósł się na miejscową ludność, ale gdy Hiszpania otworzyła swoje granice dla turystów, to oni roznieśli go dalej po całym kontynencie.
Jeden wariant, wspomagany przez 'super-roznosicielstwo' może bardzo szybko stać się powszechny w całym kraju - powiedział profesor Iñaki Comas, współautor artykułu.
Czytaj także: Kiedy lockdown w Polsce? Prof. Horban nie ma złudzeń
Mutacja nie jest bardziej zaraźliwa niż inne. Wszystkie wirusy naturalnie mutują, gdy rozprzestrzeniają się w różnych populacjach. Jedynym celem wirusów jest replikacja, przez co wiele z nich mutuje tak, aby przetrwać w nowych warunkach oraz lepiej się replikować. Niektóre zmieniają się powoli, inne, takie jak grypa, znacznie szybciej.
Badacze sugerują, że rządy w Europie muszą poważnie zastanowić się nad zakazem podróżowania w czasie trwania epidemii.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.