Według Bauera rosyjskie wojska lądowe są teraz liczniejsze niż na początku inwazji na Ukrainę, jednak ich jakość uległa pogorszeniu.
"Obecnie Rosja nie stanowi tego samego zagrożenia, co w lutym 2022 r., więc mamy trochę czasu, żeby się przygotować" – zaznaczył cytowany przez PAP, dodając, że konieczne jest zwiększenie inwestycji w przemysł obronny.
Wdrożenie nowych planów obronnych NATO wiąże się z potrzebą większych nakładów finansowych. "Całkowity odsetek, który jest niezbędny do wykonania nowych planów, jest znacznie bliższy 3% PKB niż 2%" – podkreślił Bauer.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Debata na temat większych wydatków na obronność w NATO
Historia dyskusji na temat wydatków obronnych sięga lat prezydentury Donalda Trumpa w USA, który podczas kampanii wyborczej żądał, aby wszyscy sojusznicy przeznaczali na obronność 3% PKB. Bauer przewiduje, że pod rządami nowej administracji amerykańskiej nastąpi bardziej intensywna debata na temat zwiększenia wydatków na obronność przez Europę i Kanadę.
W listopadzie, podczas ćwiczeń wojsk NATO na Łotwie, premier Holandii Mark Rutte zauważył, że europejskie kraje Sojuszu wydają średnio 2% PKB na ten cel, co jest niewystarczające. "Będziemy musieli przeprowadzić debatę na temat większych wydatków" – powiedział wtedy.
Admirał Rob Bauer, najwyższy rangą oficer wojskowy NATO, jest 33. przewodniczącym Komitetu Wojskowego Sojuszu. W latach 2017–2021 dowodził holenderskimi siłami zbrojnymi, nadzorując pierwsze cztery lata znaczących inwestycji po dekadach cięć budżetowych.
Czytaj także: Wielkie manewry NATO. Pokaz "jedności i siły"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.