Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego ochrony siedlisk w obszarze Ostoja w Ujściu Wisły. Dokument, który pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji, zakłada dodanie bolenia i łososia atlantyckiego do listy gatunków chronionych.
Znaczenie nowych gatunków
W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) podkreślono, że zgodnie z aktualną dokumentacją przyrodniczą obszaru ochrony siedlisk Ostoja w Ujściu Wisły, w jego granicach stwierdzono występowanie dziesięciu gatunków zwierząt, przy czym wartość obszaru dla ochrony siedmiu z nich oceniono na co najmniej znaczącą.
Powyższe oznacza, że te gatunki powinny być uznane za przedmiot ochrony ww. obszaru. Obecnie pięć z tych gatunków jest wymienione w ww. rozporządzeniu, natomiast boleń i łosoś atlantycki nie zostały wskazane w rozporządzeniu jako przedmiot ochrony ww. obszaru, mimo że wartość obszaru dla ochrony tych gatunków oceniono na C – znacząca i B – dobra - podkreślono.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiany w katalogu gatunków chronionych wynikają z lepszego rozpoznania zasobów przyrodniczych oraz nowej wiedzy na temat siedlisk i gatunków w obszarach Natura 2000. Sieć tych obszarów opiera się na różnych źródłach, w tym danych literaturowych, które wymagają weryfikacji terenowej.
Korzyści dla inwestorów
Wprowadzenie nowelizacji nie wpłynie na działalność mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm, nie zwiększy też kosztów ich funkcjonowania.
Wyeliminuje natomiast wątpliwości i niejasności w odniesieniu do celów i przedmiotów ochrony ww. obszaru Natura 2000, utrudniających inwestorom przygotowanie dokumentacji w procedurach ocen oddziaływania na środowisko. Efektem wprowadzenia regulacji będzie uproszczenie procesu opracowania dokumentacji i uzyskania odpowiednich decyzji w procesie inwestycyjnym - uzasadniono.
Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, po analizie aktualnych danych przyrodniczych, stwierdził potrzebę zmian w katalogu gatunków chronionych i wystąpił z wnioskiem do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Wniosek ten został zaakceptowany, co wymaga nowelizacji rozporządzenia dotyczącego obszaru Ostoja w Ujściu Wisły. Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni po ogłoszeniu.
Czytaj także: Ktoś zabił wilczycę. Wysoka nagroda za wskazanie sprawcy
Ograniczenia w polowaniach
Niedawno poinformowano, iż Ministerstwo Klimatu wprowadza także ograniczenia w polowaniach na siedem gatunków ptaków. Nowe przepisy mają objąć popularne gatunki, takie jak krzyżówki i cyraneczki, w odpowiedzi na spadek ich populacji. Resort przekonuje, że populacje tych ptaków maleją i nie stanowią one zagrożenia dla upraw rolnych.
W inicjatywie wspierającej ochronę środowiska wzrasta także presja na ograniczenie niektórych praktyk łowieckich. Myśliwi wyrażają niezadowolenie, wskazując na skutki gospodarcze nowych regulacji, które według nich mogą wpływać negatywnie na polską gospodarkę.