Chińscy naukowcy zebrali od różnych gatunków nietoperzy 24 nowe genomy koronawirusów. Jeden z nich jest bardzo zbliżony do SARS-CoV-2. Różni się jedynie zmianami genetycznymi w białku kolca.
Próbkę nazwano RpYN06 i pobrano ją od jednego z gatunków nietoperzy z rodziny podkowcowatych. Naukowcy odkryli także 4 inne genomy koronawirusów podobne do SARS-CoV-2.
Wraz z próbkami wirusów podobnych do SARS-CoV-2 zebranych w Tajlandii w czerwcu 2020 roku te wyniki jasno pokazują, że wirusy blisko spokrewnione z SARS-CoV-2 nadal krążą w populacjach nietoperzy, a w niektórych regionach mogą występować ze stosunkowo dużą częstotliwością - twierdzą autorzy badania.
Czeka nas kolejna pandemia koronawirusa?
Artykuł, w którym opisano odkrycia chińskich badaczy, opublikowano w czasopiśmie naukowym "Cell". Jak podaje CNN, są one dowodem na to, że populacje nietoperzy są wielkim rezerwuarem koronawirusów. Pokazują również, że wiele z tych patogenów ma potencjał, by przenieść się na ludzi.
Geneza pandemii COVID-19, która zabiła już niemal 3,8 mln ludzi na całym świecie, wciąż pozostaje niejasna. Główna hipoteza zakłada, że koronawirus w sposób naturalny przeniósł się ze zwierząt na ludzi. Niektórzy sądzą jednak, że mogło dojść do wycieku z laboratorium w Wuhan w Chinach, gdzie wykryto pierwsze zakażenia.
Zobacz także: Czy ozdrowieńcy z powikłaniami mogą się szczepić? Dr Chudzik odpowiada
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.