Nowe odkrycie naukowców z Brazylii. To rewolucja w szukaniu przestępców

3

Zespół badawczy z Federalnego Uniwersytetu Alagoas w Brazylii, pod kierownictwem dr Laís F. A. M. Oliveiry, opracował nowy proszek daktyloskopijny, który pozwala na odkrycie zarówno nowych, jak i starych odcisków palców w doskonałej jakości na różnorodnych powierzchniach.

Nowe odkrycie naukowców z Brazylii. To rewolucja w szukaniu przestępców
Nowe odkrycie w dziedzinie daktyloskopii (Getty Images, Jeffrey Coolidge)

Daktyloskopia zaczęła być szeroko stosowana w kryminalistyce na przełomie XIX i XX wieku, a na masową skalę wdrożono ją w latach 40. XX wieku. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, technika ta opiera się na porównywaniu linii papilarnych, które są unikalne dla każdego człowieka i niezmienne przez całe życie.

Odciski palców pozostają na dotykanych przedmiotach dzięki warstewce potu i substancji oleistych, pokrywających opuszek. Proszek daktyloskopijny przyczepia się do tych substancji, co sprawia, że odciski stają się widoczne. Zdjęcia odcisków porównywane są z bazą danych, co umożliwia identyfikację osób dotykających konkretne obiekty.

Dotychczas stosowane metody nie zawsze dawały dokładne rezultaty, bo rozdzielczość obrazów zależała m.in. od podłoża, techniki pobierania odcisków i właściwości proszku daktyloskopijnego. Stąd też zespół dr. Olibiery postanowił opracować substancje, która dostarcza wysokiej jakości obrazy nawet przy niewyraźnych odciskach palców. Badania opublikowano w magazynie "The Royal Society of Chemistry Advances"

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Raport NIK o wizach. Karnowski przypomina konferencję Kamińskiego

Zapowiedź rewolucji w kryminalistyce

Proszek stworzono z MCM-41 (nanocząsteczek mikroporowatego krzemianu), chitozanu (polisacharydu z pancerzy skorupiaków) i dansyloglicyny (fluorescencyjnego organicznego barwnika). Testy wykazały, że substancja działa na powierzchniach takich jak plastik, szkło i metal, oraz na papierze, w tym na banknotach posiadających różne zabezpieczenia.

Nowy proszek umożliwia wykrywanie zarówno świeżych odcisków, jak i tych starszych niż 30 dni, co jest wyzwaniem dla obecnie stosowanych środków. Substancja ujawnia główne wzory odcisków (pętle, wiry, łuki) oraz minucje (rozwidlenia, mostki, oczka, haczyki).

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Nanocząsteczki krzemianu wzmacniają wiązania między fluorescencyjnym barwnikiem a odciskami, co sprawia, że linie papilarne świecą intensywnie na zielono zarówno w promieniach UV, jak i świetle widzialnym. Proszek spełnia wymagania jakościowe brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, co czyni go odpowiednim do użycia przez organy ścigania.

Nowy nanomateriał może ułatwić identyfikację osób i stanowić znaczącą pomoc w dochodzeniach kryminalistycznych – podsumowała dr Oliveira.
Autor: KARO
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić