Daktyloskopia zaczęła być szeroko stosowana w kryminalistyce na przełomie XIX i XX wieku, a na masową skalę wdrożono ją w latach 40. XX wieku. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, technika ta opiera się na porównywaniu linii papilarnych, które są unikalne dla każdego człowieka i niezmienne przez całe życie.
Odciski palców pozostają na dotykanych przedmiotach dzięki warstewce potu i substancji oleistych, pokrywających opuszek. Proszek daktyloskopijny przyczepia się do tych substancji, co sprawia, że odciski stają się widoczne. Zdjęcia odcisków porównywane są z bazą danych, co umożliwia identyfikację osób dotykających konkretne obiekty.
Dotychczas stosowane metody nie zawsze dawały dokładne rezultaty, bo rozdzielczość obrazów zależała m.in. od podłoża, techniki pobierania odcisków i właściwości proszku daktyloskopijnego. Stąd też zespół dr. Olibiery postanowił opracować substancje, która dostarcza wysokiej jakości obrazy nawet przy niewyraźnych odciskach palców. Badania opublikowano w magazynie "The Royal Society of Chemistry Advances"
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zapowiedź rewolucji w kryminalistyce
Proszek stworzono z MCM-41 (nanocząsteczek mikroporowatego krzemianu), chitozanu (polisacharydu z pancerzy skorupiaków) i dansyloglicyny (fluorescencyjnego organicznego barwnika). Testy wykazały, że substancja działa na powierzchniach takich jak plastik, szkło i metal, oraz na papierze, w tym na banknotach posiadających różne zabezpieczenia.
Nowy proszek umożliwia wykrywanie zarówno świeżych odcisków, jak i tych starszych niż 30 dni, co jest wyzwaniem dla obecnie stosowanych środków. Substancja ujawnia główne wzory odcisków (pętle, wiry, łuki) oraz minucje (rozwidlenia, mostki, oczka, haczyki).
Nanocząsteczki krzemianu wzmacniają wiązania między fluorescencyjnym barwnikiem a odciskami, co sprawia, że linie papilarne świecą intensywnie na zielono zarówno w promieniach UV, jak i świetle widzialnym. Proszek spełnia wymagania jakościowe brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, co czyni go odpowiednim do użycia przez organy ścigania.
Nowy nanomateriał może ułatwić identyfikację osób i stanowić znaczącą pomoc w dochodzeniach kryminalistycznych – podsumowała dr Oliveira.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.