Polska znajduje się na ostatnim etapie przygotowań do wdrożenia systemu kaucyjnego. Celem tych działań jest zwiększenie recyklingu i zmniejszenie ilości odpadów. System zacznie działać 1 stycznia 2025 roku i obejmie jednorazowe butelki plastikowe, szklane butelki wielorazowego użytku, a także metalowe puszki o określonych pojemnościach.
Nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska, które określa wysokość kaucji na różne rodzaje opakowań, zaczyna obowiązywać 31 lipca 2024 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wysokość kaucji za jedno opakowanie wyniesie 50 gr dla butelek jednorazowych z tworzyw sztucznych i puszek metalowych, a także 1 zł dla butelek szklanych wielokrotnego użytku. Maksymalna wysokość kaucji może sięgnąć 2 zł.
Wielkie sklepy — o powierzchni powyżej 200 mkw — będą zobowiązane do przyjmowania takich pustych opakowań i zwracania klientom pobraną wcześniej kaucję. Mniejsze placówki handlowe będą miały możliwość dobrowolnego przystąpienia do systemu - informuje "Fakt".
System kaucyjny. Krytyków nie brakuje
Nie brakuje osób, które krytycznie zapatrują się na system kaucyjny. Twierdzą, że nowe rozwiązanie może ograniczyć dostęp mieszkańców do systemu i wymusić przewożenie opakowań do odległych sklepów. Stoi to w sprzeczności z założeniami systemu - spostrzega tabloid.
Wiceminister klimatu i środowiska, Anita Sowińska, zapewnia jednak, że każdy reprezentowany podmiot będzie zobowiązany do utworzenia przynajmniej jednego punktu zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych w ramach systemu kaucyjnego w każdej gminie - czytamy w "Fakcie".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.