Jak pisze "Mediazona", zmiany dotyczą, m.in. nowego wydania podręcznika "Świat dookoła" dla klasy czwartej. Wydawnictwo "Proswieszczenie" usunęło kilka odniesień do Kijowa w akapitach dotyczących historii Rusi Kijowskiej.
Usuwają słowo "Kijów"
Na przykład, jeśli w starym wydaniu powiedziano, że latopis "Powieść minionych lat" została napisana przez mnicha z ławry kijowsko-peczerskiej Nestora, to w nowej wersji Nestor jest po prostu nazywany mnichem, bez określania miejsca, gdzie mieszkał i pracował.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ponadto w starej wersji mówiono, że książę Włodzimierz ochrzcił wszystkich mieszkańców Kijowa, a w nowej, że zrobił to z mieszkańcami "stolicy". Zdanie: "Po śmierci Olega książę Igor zaczął rządzić w Kijowie" zamieniono na "Po śmierci Olega książę Igor zaczął rządzić Rusią".
Nowe brzmienie historii dla Rosjan
W podręczniku do historii Rosji dla klasy szóstej zmieniono datę, którą uważa się za moment powstania Rusi jako państwa. W wydaniu z 2016 r. opisano, że w 882 r. książę ruski Oleg zjednoczył Nowogród i Kijów. W wydaniu z 2023 roku napisano już zupełnie co innego.
Z powołaniem Olega w 862 r. do Nowogrodu [miasto, które obecnie jest częścią Rosji - przyp. red.] wiąże się powstanie państwa ruskiego - czytamy w podręczniku.
Nowe podręczniki w Rosji
Nowe wydanie podręcznika "Świat dookoła" nie trafiło jeszcze do sprzedaży, ale już zostało wysłane do druku. Oprócz niego przygotowywane są materiały metodyczne dla nauczyciela, które wyjaśniają rzekomą rolę Kijowa w historii Rosji. Materiały te trafią do szkół do końca wiosny i będą wykorzystywane w kolejnym roku szkolnym.
Zmianę podręczników rosyjskie ministerstwo edukacji zapowiedziało jeszcze w kwietniu 2022 roku. Doradca prezydenta i były minister kultury Władimir Mediński poinformował również, że Rosja chce ujednolicić podręczniki do historii.
Mają one być napisane "z uwzględnieniem wydarzeń historycznych, które miały miejsce w tym roku". - To początek specjalnej operacji wojskowej i wkroczenia do Federacji Rosyjskiej Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, obwodów zaporoskiego i chersońskiego oraz bezprecedensowej presji sankcji. Fakty te oczywiście znajdą odzwierciedlenie w nowych podręcznikach — podkreślił.